با کسی که از شما خیلی کوچک تر یا بزرگ تر است ازدواج نکنید!

یک روانشناس بالینی اظهار کرد: مسائل تفاوت سنی زیاد میان زوجین پس از چند سال به طور جدی نمود پیدا می نماید.

با کسی که از شما خیلی کوچک تر یا بزرگ تر است ازدواج نکنید!

به گزارش، مریم نوری گفت: تفاوت سنی زیاد بین زن و شوهر می تواند برای هر دو نفر مسائل جدی ایجاد کند، البته معمولاً در ابتدای ازدواج این مسائل چندان به نظر زوجین نمی رسد و آن را پر رنگ نمی دانند، اما پس از گذشت چند سال به طور جدی خود را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه اختلاف سنی زیاد به هر صورت مشکل ساز است، گفت: اگر شما از همسر خود چندین سال بزرگ تر و یا چندین سال کوچک تر باشید در هر حالت ممکن است مشکل ساز باشد.

نوری در ادامه اظهار کرد: اگر بیش از اندازه از همسر خود بزرگ تر باشید، این امکان وجود دارد که حوصله بعضی رفتار های او را نداشته باشید و نتوانید خامی ها، بی تجربگی ها و کندی او درباره مسائل زندگی را تحمل کنید. در واقع ممکن است از این که شاهد هستید همسرتان با مسائلی دست به گریبان است که شما مدت ها پیش آن ها را پشت سر گذاشته و حل نموده اید، خسته و دلزده شوید.

این روانشناس این نوع از اختلاف سنی را منجر به رابطه والد-کودک دانست و اضافه کرد: این رابطه شما را به سمتی می برد که تمایل دارید بیشتر اوقات نقش والد را بازی کنید، زیرا تجربه بیشتری دارید. تقریباً غیرممکن است که بتوانید از پند و اندرز دادن و نصیحت کردن همسرتان چشم بپوشید. همین باعث می گردد که همواره با همسرتان مانند یک کودک رفتار کنید و در دام ارتباط مداوم والد-کودک بیفتید. این ارتباط باعث خشم و انزجار همسرتان نسبت به شما و عصبانیت متقابل شما نسبت به او می گردد و تاثیر مخربی بر رابطه تان می گذارد.

نوری کنترل همسر کم سن تر را از آسیب های این نوع ازدواج ارزیابی و گفت: در رابطه قدرت بیشتری پیدا می کنید و وسوسه می شوید که همسرتان را کنترل کنید. به دلیل بالاتر بودن سن، تجربه های بیشتر و احتمالاً پیروزیت های مالی بیشتر ممکن است همسر خود را کنترل کنید تا دست به کار های ناپخته و حساب نشده نزند ممکن است بخواهید خود را جوان تر از سن واقعی تان نشان دهید. افراد در هر سنی احتیاج های خاصی دارند، اما وقتی فردی با همسری بسیار جوان تر از خودش ازدواج می نماید، ممکن است از این که به احتیاج های سنی خودش پاسخ دهد دست بردارد و برای رضایت خاطر همسرش سعی کند که رفتار های سنین پایین تر را انجام دهد.

این روانشناس، ازدواج با افراد کم سن را تنها گروه در خطر ندانست و ازدواج با افراد بسیار بزرگسال تر از خود هم در معرض خطر دانست و اضافه کرد: اگر بیش از اندازه از همسر خود جوان تر باشید، این امکان وجود دارد که به او به عنوان یک الگو و آموزگار نگاه کنید و در مقابل او احساس ضعف و حقارت کنید. وقتی همسرتان به مراتب از شما بزرگتر باشد طبیعی است که پیروز تر، باتجربه تر و از لحاظ مالی باثبات تر باشد. این موضوع می تواند فرد را به طور ناخودآگاه تحت تاثیر قرار دهد به طوری که احساس کند همسرش از او بهتر است.

وی اضافه کرد: ممکن است همواره برای همسرتان نقش کودک را بازی کنید. وقتی که تجربه کمتری دارید و مشاهده می کنید که همسرتان باتجربه تر است ممکن است به طور ناخودآگاه در مقابل او در بیشتر مواقع نقش یک کودک را بازی کنید.

وی در پایان در مورد این نوع ازدواج که یکی بسیار جوان تر از همسر خود باشد، گفت: زمانی ممکن است بخواهید خود را مسن تر از سن واقعی خود نشان دهید. برای این که تفاهم بین خود و همسرتان را بیشتر کنید، محتمل است رفتار های مطابق با سن خود را کنار بگذارید و مطابق میل او رفتار های سنین بالاتر را نشان دهید.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 776

به "با کسی که از شما خیلی کوچک تر یا بزرگ تر است ازدواج نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کسی که از شما خیلی کوچک تر یا بزرگ تر است ازدواج نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید