بلاکچین و آینده بازی های دیجیتال

به گزارش مجله عکس، بلاکچین یکی از آن فناوری های جدید به شمار می رود که تأثیر آن در زندگی روزمره غیرقابل انکار است. در این گزارش ضمن تشریح ماهیت و ساختار آن، کاربردهایش را در آینده صنعت بازی های دیجیتال آنالیز می کنیم.

بلاکچین و آینده بازی های دیجیتال

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

با پیشرفت فناوری و رشد روزافزون علم، هر روز شاهد ثبت اختراعات جدید و کاربردهای آن در زندگی روزمره هستیم. بلاکچین یکی از آن فناوری ها است که این روزها نام آن دهان به دهان می چرخد. اولین بار که این فناوری بر سر زبان ها افتاد، بی گمان به خاطر ارزهای دیجیتال به خصوص بیتکوین بود؛ چراکه به دلیل مکانیک بالاکچین مفهوم پول به معنای سنتی آن دچار تغییرات شگرف شد.

ازآنجا که تأثیر اینگونه فناوری ها در زندگی روزمره غیرقابل انکار است، بر آن شدیم که در این گزارش از مجموعه گزارش های نمای دور، ابتدا تعریفی از این فناوری، ماهیت و ساختار آن ارائه کنیم و سپس کاربردهای آن در صنعت بازی های دیجیتال را توضیح دهیم و در آخر نیز به معایب این فناوری اشاره می کنیم.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک فهرست همیشه در حال افزایش و رشد از اطلاعات ثبت شده است که به آنها بلاک می گویند و توسط رمزهایی به هم متصل شده اند. هر بلاک دارای یک رمز به صورت هش HASH برچسب زمانی و اطلاعات تراکنش هاست که عموما به اسم درخت مرکل شناخته می شوند.

طراحی بلاکچین به صورتی است که در مقابل تغییر مقاوم باشد. در واقع بلاکچین یک دفتر حسابرسی باز است که در سراسر شبکه توزیع شده و می تواند تراکنشهای بین دو گروه را به صورت کاملا کارا و تائید شده به ثبت برساند و این داده ها را به صورت همیشگی در دسترس قرار دهد.

بدون شک طراحی و اختراع بلاکچین به شکلی بسیار هوشمندانه توسط ساتوشی ناکاموتو صورت گرفت؛ اما در این مدت، این فناوری به چیزی بزرگتر از ایده اولیه آن تبدیل شده است؛ به طوریکه سؤال اصلی هر فرد این است که بلاکچین واقعاً چیست؟

با توجه به توزیع اطلاعات در این شبکه، در مقابل کپی کردن اطلاعات، فناوری بالکچین زمینه را برای نوع جدیدی از اینترنت فراهم نموده است. با اینکه این فناوری در ابتدا برای ارزهای دیجیتال اختراع شده است، علاقه مندان به فناوری های نوین، سایر قابلیت های بالقوه این فناوری را نیز پیدا نموده اند که می توان به بهداشت و درمان، هویت دیجیتال، اینترنت اشیا، صنعت بیمه، موسیقی و بازی های رایانه ای اشاره نمود.

بلاکچین در حوزه بازی های دیجیتال

بلاکچین در حوزه بازی های دیجیتال با توجه به پیشرفت های اجرا شده، بعضی بر این باورند که فناوری بالکچین بعد از شکلگیری اینترنت، می تواند بیشترین تأثیر را بر صنعت بازی های دیجیتال داشته باشد. به نظر نمی

رسد اغراقی در این موضوع باشد که بلاکچین می تواند باعث رخ دادن یک انقلاب در صنعت بازی در سال های آینده گردد. چراکه فناوری مذکور می تواند از دو جهت کارایی بازار و افزایش امنیت بر صنعت بازی های دیجیتال اثرگذار باشد.

بخش های درون پرداخت به بخش مهمی از بازی های دیجیتال تبدیل شده است و بازیکنان پول بسیاری را در آن خرج می نمایند و بازی را تا حد ممکن پیش می برند. ازجمله بازی هایی که در بازار ایران مطرح است، بازی Clash of Clans است.

بازیکنان مقداری پول و زمان صرف این بازی می کردند و حساب کاربری خود را در ازای پیشرفتی که در بازی داشتند به فروش می گذاشتند. این موضوع در دنیای بازی یک امر جا افتاده است که به آن Gold farming می گویند.

در حال حاضر بازار سیاهی جهت اینگونه از مبادلات شکل گرفته است که بستری برای کلاه برداری فراهم نموده است. بااین حال راهکار های مختلفی برای کنترل این بازار در نظر گرفته شده است و به نظر می رسد بلاکچین می تواند در راستای کارایی بازار و افزایش امنیت اینگونه تبادلات و بازارهای دیجیتال را بهتر مدیریت کند.

امکان هایی که بلاکچین در بازی های دیجیتال فراهم می نماید

در حال حاضر تعداد بازی هایی که از سیستم نامتمرکز استفاده می نمایند، بسیار محدود است و نمی توانند از ارزهای دیجیتال درون بازی استفاده نمایند و درعین حال نیز بایستی با غول های بزرگی برای ورود به بازار رقابت نمایند.

علاوه بر اینکه بلاکچین می تواند تأثیر بسزایی در بازار بازی های دیجیتال بگذارد، می توان ادعا کرد که بلاکچین، این بازار را به یک بازار امن تبدیل می نماید که تقلب و دستکاری در آن تقریباً محال است. متأسفانه دزدی و کلاهبرداری در بازار بازی های دیجیتال رو به برتری است.

در طول تاریخ، بحث هایی درزمینه تراکنش ها، مبنی بر این موضوع که کاربران هک شده اند و پول های آنها توسط شرکت های واسطه نظیر ویزا بازگردانده نشده، مطرح شده است. دلیل آن هم این است که هیچ آیتم فیزیکی در این تراکنش رد و بدل نمی گردد و در نتیجه در حال حاضر داد و ستد آیتم های مجازی از امنیت بالایی برخوردار نیست. با توجه به اینکه ماهیت شفاف بلاکچین، کلاهبرداری را غیر ممکن می نماید؛ هرگونه دستکاری در نتیجه رقابت ها نیز غیر ممکن می گردد؛ چراکه اطلاعات به سرعت توسط همه در بلاکچین اعتبارسنجی می گردد. درنهایت می توان گفت که از این طریق، ماهیت آیتم های درون بازی کاملا معین و در هرزمانی قابل پیگیری است.

ارزهای دیجیتال درون پرداخت را تسهیل می نمایند و در کارایی بازار و تمرکززدایی نقش مهمی دارند. بلاکچین فضایی امن برای بازی ساز ایجاد می نماید و باعث افزایش امنیت و تغییرناپذیری می گردد. بلاکچین امکان مبادله امن آیتم های بازی را فراهم می نماید تا در کارایی بازار افزایش رخ دهد و شفافیت ایجاد گردد.

بلاکچین استفاده از یک حساب کاربری را برای همه بازی ها فراهم می نماید و قابلیت ارزشگذاری روی دارایی های نامشهود و مجازی را در بازی فراهم می نماید. اجازه مالکیت حقیقی دارایی های درون بازی را به بازیکنان می دهند. اجازه کنترل بیشتر بازیکنان بر بازی را می دهد.

بازیکنان گاهی با کلاهبرداری به وسیله تراکنش ها روبرو می شوند که در این مورد باید تغییراتی جهت جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقی صورت پذیرد. همانطور که ذکر شد، الگوریتم های رمزنگاری و قرارداد هوشمند در بلاکچین، آنرا از حمله هکرها در امان نگه می دارند. با این حال این شبکه بر اساس قرارداد هوشمند همچنان می تواند آسیب پذیر باشد؛ اگر درون آن حفره های امنیتی وجود داشته باشد.

ماهیت فناوری بلاکچین، آن را به یک اختراع نوآور تبدیل نموده است به طوری که از خواص آن می توان در زمینه های مختلف استفاده کرد. شفافیت، تغییرناپذیری و نامتمرکز بودن بلاکچین، قابلیت های متفاوتی ازجمله امنیت،دسترس بودن اطلاعات، عدم آسیب پذیری در مقابل حملات سایبری و غیره را برای استفاده نمایندگان به ارمغان آورده است. برخلاف وجود هزینه های میانجیگری که در سیستم متمرکز وجود دارد، بلاکچین با حذف واسطه از تراکنش ها باعث افزایش سهولت در انجام معاملات و تراکنش ها شده است. بااین حال نکته منفی این فناوری هزینه ها برای انجام محاسبات درون بلاکچین است که نیازمند مصرف انرژی و قدرت محاسباتی ریاضیاتی است.

با این حال افزایش امنیت یکی از موضوعاتی است که درباره آن هرروز صحبت می گردد و یک شبکه بزرگ بلاکچین می تواند این امنیت را تأمین کند ولی یک شبکه کوچک همچنان در معرض حمله هکرها خواهد بود. این فناوری می تواند با توجه به آن چیزی که برای بازیکن به ارمغان می آورد جالب و مورد توجه باشد چراکه به آنها اجازه بازگشت پول های خرج شده درون بازی را می دهد و یا حتی می توانند از آن درآمدزایی داشته باشند. چیزی که بازی را می تواند از یک سرگرمی محض به یک منبع درآمد تبدیل کند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1541

به "بلاکچین و آینده بازی های دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاکچین و آینده بازی های دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید