تساوی تلخ و ستاره ای که از چنگ استقلال پرید، حسرت فوتبال ایران 20 ساله شد

به گزارش مجله عکس، به گزارش خبرنگاران، آخرین دیدار از مرحله نیمه نهایی یازدهمین لیگ قهرمانان آسیا از ساعت 19 امشب چهارشنبه بین دو تیم استقلال ایران و اف سی سئول کره جنوبی برگزار گردید که این بازی با تساوی 2 بر 2 به انتها رسید. نتیجه ای که مانع از صعود آبی پوشان تهرانی به دیدار نهایی این مسابقات شد.

تساوی تلخ و ستاره ای که از چنگ استقلال پرید، حسرت فوتبال ایران 20 ساله شد

اف سی سئول کره جنوبی که یازده سال پیش با نام آنیانگ ال جی چیتاز در مرحله نیمه نهایی آخرین دوره مسابقات جام باشگاه های آسیا در سال 2002 پیروز شده بود استقلال را در استادیوم آزادی با نتیجه 2 بر یک شکست داده و مانع از صعود این تیم به دیدار فینال شود، در مجموع دو دیدار رفت و برگشت به پیروزی 4 بر 2 مقابل شاگردان قلعه نویی دست یافت و حریف گوانجو اورگرانده چین در دیدار فینال این رقابتها شد.

آخرین مرتبه ای که یک تیم ایرانی پیروز به کسب عنوان قهرمانی یک مسابقه باشگاهی آسیا شده بود، به سال 1993 باز می شود که طی آن تیم پاس ایران پیروز شد با پیروزی برابر الشباب عربستان عنوان قهرمانی رقابتهای جام باشگاه های آسیا را از آن خود کند.

در این بازی که با قضاوت خلیل الغمدی عربستانی برگزار گردید، جی لوید ساموئل (50) و محمد قاضی (75) برای استقلال و ها دائه سونگ (36) و کیم جین کیو (80 - پنالتی) برای تیم اف سی سئول کره جنوبی گل زدند. دژان دامیانوویچ و چا دو ری از اف سی سئول کره جنوبی هم از داور مسابقه کارت زرد دریافت کردند.

نیمه نخست بازی با حمله تیم اف سی سئول شروع شد که ضربه سر دژان دامیانوویچ در دقیقه 3 توسط رحمتی دفع شد. استقلالی ها 5 دقیقه بعد صاحب یک موقعیت صددرصد گلزنی شدند که روی حرکت زیبای تاکتیکی، احمد جمشیدیان در محوطه جریمه تیم اف سی سئول صاحب موقعیت گلزنی شد اما ضربه او پس از برخورد با خط دفاع حریف به شکلی خطرناک از کنار دروازه به اوت رفت. البته خلیل الغمدی داور عربستانی این بازی، روی این صحنه دچار اشتباه شد و یک ضربه کرنر به سود استقلال نگرفت.

در دقیقه 10 بار دیگر دژان دامیانوویچ روی یک ضد حمله تا مرز تک به تک شدن با سیدمهدی رحمتی پیش رفت اما تکل به موقع بیگ زاده از پیش روی این مهاجم و ایجاد یک موقعیت خطرناک برای اف سی سئول جلوگیری کرد. 4 دقیقه بعد ضربه فرهاد مجیدی در محوطه جریمه به مدافع حریف برخورد کرد، کاپیتان استقلال توپ برگشتی را با یک پاس در عرض زیبا به سیاوش اکبرپور رساند که شوت زیبای این بازیکن از کنار دروازه تیم کره ای راهی اوت شد. در دقیقه 18 همین بازیکن بار دیگر شانس خود را امتحان کرد اما ضربه زیبای این بازیکن از بالای دروازه اف سی سئول راهی اوت شد.

پس از اینکه در 10 دقیقه دوم دو تیم بازی زیبایی را ارائه کردند و استقلالی ها تیم برتر میدان بودند، بازیکنان اف سی سئول برای آنکه از زیر حملات گسترده آبی پوشان میزبان خارج شوند، سعی کردند بازی را اداره نمایند و یکی دو موقعیت نه چندان حساس را هم در این دقایق روی دروازه رحمتی ایجاد کردند که هیچ نتیجه ای برای آنها در بر نداشت.

البته استقلالی ها نیز که مواظب ضدحملات نماینده کره جنوبی بودند، بیشتر برای رسیدن به دروازه این تیم به ارسال از جناحین خصوصا سمت راست زمین، جائیکه خسرو حیدری و در مواقعی احمد جمشیدیان در آنجا حضور داشتند، پرداختند که موقعیت هایی را روی دوازه حریف ایجاد کردند. در یکی از این حملات، توپ برگشتی توسط مدافعان اف سی سئول با شوت زیبای پژمان نوری همراه شد که این ضربه هم با اختلاف بسیار اندک از کنار دروازه میهمان کره ای به اوت رفت.

پس از این موقعیت، بیشتر توپ در میانه میدان و جناحین دروازه دو تیم در جریان بود و مدافعان دو تیم بهتر از نفرات هجومی حریف بازی می کردند تا اینکه در دقیقه 33 سرجیوی برزیل از غفلت خط دفاع استقلال استفاده کرد و وارد محوطه جریمه شد اما شوت فنی این بازیکن، از کنار تیر عمودی دروازه آبی پوشان راهی اوت شد.

در دقیقه 36 فرهاد مجیدی روی یک توپ عمقی به گل رسید اما قبل از ضربه کاپیتان استقلال، یاری داور اعلام آفساید کرد. یک دقیقه بعد و روی ضربه برگشتی کرنر، ها دائه سونگ کاپیتان اف سی سئول با یک ضربه فنی از پشت محوطه جریمه دروازه استقلال را باز کرد.

پس از این گل استقلالی ها چندین موقعیت دیگر گلزنی را بدست آوردند که در یکی از این فرصت ها، ضربه خسرو حیدری باز هم به مدافعان حریف برخورد کرد تا همچنان قفل دروازه تیم میهمان بسته بماند. البته این حمله با شوت دامیانوویچ که توسط رحمتی مهار شد، پاسخ داده شد.

آخرین موقعیت نیمه نخست هم به صحنه ای که درون محوطه جریمه اف سی سئول شکل گرفت و استقلالی ها اعتقاد داشتند مدافع کره ای روی پژمان نوری خطای پنالتی انجام داده است، مربوط می شد. در این صحنه پاس عمقی و زیبای احمد جمشیدیان در پشت مدافعان به نوری رسید که این توپ با تکل مدافع حریف کره ای دفع شد اما داور اعتقادی به پنالتی نداشت و از هافبک استقلال خواست از زمین بلند شود.

در شروع نیمه دوم هم اف سی سئول نخستین موقعیت گلزنی را بدست آورد. در این صحنه روی اشتباه خط دفاع استقلال، دژان در محوطه 6 قدم صاحب توپ شد اما ضربه این بازیکن توسط سیدمهدی رحمتی دروازه بان استقلال مهار شد.

پس از این فرصت استقلالی ها حملات گسترده ای را روی دروازه حریف کره ای ایجاد کردند که در عرض دو دقیقه ضربات زیبای فرهاد مجیدی و محمد قاضی که در نیمه دوم به جای خسرو حیدری به میدان آمده بود، یکبار از کنار دروازه و یک مرتبه توسط دروازه بان ا ف سی سئول مهار شد. در دقیقه 50 استقلالی ها بالاخره توانستند روی یک کرنر دروازه کره ای ها را با ضربه سر جی لوید ساموئل باز نمایند تا با این گل خیلی زود به بازی برگردند. دو دقیقه بعد استقلالی ها می توانستند گل دوم را به ثمر برسانند اما ضربه فرهاد مجیدی به کنار دروازه حریف کره ای برخورد کرد.

استقلالی ها که در 15 دقیقه شروعین نیمه دوم چهره هجومی به خود گرفته بودند، چندین مرتبه فرصت های خوبی را به حریف دادند. در دقیقه 56 سانتر چا دو ری از جناح چپ محوطه جریمه استقلالی ها در محوطه شش قدم روی سر دژان دامیانوویچ فرود آمد اما ضربه چکشی این مهاجم پس از برخورد به زمین، از کنار دروازه تیم میزبان به اوت رفت.

البته 3 دقیقه بعد این تیم کره ای باز هم روی ارسال کوتاه از جناحین صاحب یک فرصت مناسب شد که حضور به موقع مدافعان و رحمتی، این موقعیت را از حریف کره ای گرفت. در دقیقه 62 هم دژان در سمت چپ خط دفاع استقلال صاحب یک موقعیت عالی شد اما پاس در عمق او توسط مدافعان استقلال دفع شد.

شاگردان قلعه نویی در این لحظات بیشتر از جناح چپ و روی کارهای تاکتیکی هاشم بیگ زاده موقعیت هایی را روی دروازه اف سی سئول ایجاد کردند اما ضربات احمد جمشیدیان و این بازیکن راه به دروازه راه راه پوشان کره ای پیدا نکرد. اف سی سئولی ها در این دقایق باز هم روی ضد حملات، خود را به دروازه استقلالی نزدیک کردند و در دقیقه 72 یکبار توپ را به تیر دروازه رحمتی کوبیدند و در دقیقه 74 هم رحمتی در یک موقعیت تک به تک به خوبی ضربه دژان را مهار کرد.

پس از این فرصت ها استقلالی ها توانستند روی یک پاس عمقی در دقیقه 75 به گل دوم برسند. در این صحنه محمد قاضی در پشت مدافعان اف سی سئول صاحب توپ شد که ضربه اول او به تیر عمودی دروازه برخورد کرد اما توپ برگشتی باز هم به این مهاجم رسید تا او با یک بغل پای زیبا، دروازه حریف کره ای را باز کند.

استقلالی ها که پس از این گل سراپا حمله بودند، در دقیقه 79 باز هم روی ضد حمله حریف غافلگیر شدند و به تیم کره ای یک ضربه پنالتی دادند. در این صحنه حنیف عمرا ن زاده در محوطه جریمه روی چا دو ری خطایی را انجام داد که بلافاصله الغمدی عربستانی در سوت خود به نشانه پنالتی دمید. کیم جین کیو پشت این ضربه ایستاد و توانست دروازه رحمتی را باز کند.

در 10 دقیقه خاتمهی بازی هم دو تیم حملاتی را روی دروازه یکدیگر ایجاد کردند اما عملکرد خوب مدافعان و دروازه بان ها باعث شد اتفاق خاصی رخ نداده و در نهایت این بازی با نتیجه مساوی 2 بر 2 به خاتمه برسد، نتیجه ای که زمینه ساز حذف استقلال و صعود اف سی سئول به دیدار خاتمهی جام شد.

امیر قلعه نویی در این بازی سیدمهدی رحمتی، حنیف عمران زاده، امیرحسین صادقی، پژمان منتظری، هاشم بیگ زاده، پژمان نوری (72- آرش برهانی)، خسرو حیدری (46- محمد قاضی)، جی لوید ساموئل، احمد جمشیدیان، سیاوش اکبرپور و فرهاد مجیدی را به میدان فرستاده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 368

به "تساوی تلخ و ستاره ای که از چنگ استقلال پرید، حسرت فوتبال ایران 20 ساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تساوی تلخ و ستاره ای که از چنگ استقلال پرید، حسرت فوتبال ایران 20 ساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید