توضیحات یلدرم در مورد استفاده از لفظ کردستان

به گزارش مجله عکس، فشار رسانه های ملی گرا٬ نخست وزیر سابق ترکیه را ناچار کرد در مورد استفاده از لفظ کردستان٬ توضیحاتی را ارائه دهد.

توضیحات یلدرم در مورد استفاده از لفظ کردستان

به گزارش گروه بین الملل مجله عکس به نقل از شبکه تلویزیونی ان.تی.وی٬ بن علی یلدرم نخست وزیر و رئیس مجلس سابق ترکیه و نامزد کنونی حزب عدالت و توسعه برای انتخابات استانبول٬ در روزهای اخیر به منظور کسب رای کردهای مقیم استانبول و جلب توجه کردها به دو شهر کردنشین دیاربکر و اورفا سفر کرد.

او در دیاربکر در سخنرانی های خود لفظ کردستان را بر زبان آورد که در ادبیات سیاسی و رسمی ترکیه هنوز هم یک لفظ ممنوعه به شمار می آید و رسانه های ملی گرا با برجسته کردن این موضوع٬ او را متهم به حمایت از تجزیه طلبی کرده و یلدرم ناچار شد توضیح دهد.

بن علی یلدرم دیروز در استانبول و در گفت وگو با رسانه ها اعلام کرد: آتاتورک در جریان جنگ استقلال و پیش از تاسیس جمهوری ترکیه٬ بارها لفظ کردستان را بر زبان آورده و نخبگان و رجال سیاسی کُرد را برای همراهی و همکاری به آنکارا دعوت کرده است. آن چه من بر زبان آوردم همان چیزی بود که از سوی مصطفی کمال آتاتورک قهرمان اعلام شده و چنین چیزی خطا نیست.

وی در ادامه اضافه نمود: کسی حق ندارد با طرح این سخنان٬ کردها را از ترکیه جدا کند. در هر وجب از خاک این کشور٬ همه شهروندان٬ از نظر حکومت ما شهروند درجه یک هستند و کسی حق ندارد کردها را غریبه و دیگری جلوه دهد.

یلدرم در ادامه سفر به مناطق کردنشین در روزهای آینده به الازغ و ارزنجان سفر می کند. او اصالتاً اهل ارزنجان است و در یکی از روستاهای این استان به دنیا آمده و چند سال قبل در یک سخنرانی رسمی اعلام کرده بود که خانواده او اصالتاً از کردهای ارزنجان است. اما مخالفین اردوغان بر این باورند که یلدرم صرفاً به دنبال جلب توجه کردها و استفاده از آرای یک و نیم میلیونی کردهای مقیم استانبول برای پیروزی در انتخابات است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 214

به "توضیحات یلدرم در مورد استفاده از لفظ کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات یلدرم در مورد استفاده از لفظ کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید