تولید غلات رکورد جهانی را شکست

به گزارش مجله عکس، به گزارش خبرنگاران به نقل از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، تازه ترین نسخه گزارش عرضه و تقاضای غلات حاکی از این است که بازارهای جهانی انواع محصولات غلات از وضعیت متوازنی برخوردار بوده و ذخایر نیز در سطح بالایی قرار دارند. انتظار می رود نسبت عرضه به تقاضا در بازار غلات به بالاترین رقم در 16 سال اخیر برسد.

تولید غلات رکورد جهانی را شکست

پیش بینی های فائو از تولید غلات در ماه ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) نسبت به ماه دسامبر (10 آذر تا 10 دی) سال گذشته میلادی به میزان 13.5 میلیون تن افزایش نشان می دهد که عمدتا ناشی از رشد تولید دانه درشت ها بالاخص ذرت در چین، مکزیک و اتحادیه اروپا است.

پیش بینی تولید گندم نیز با توجه به احتمال برداشت بیشتر محصول در کانادا و فدراسیون روسیه افزایش یافته است. برنج نیز از همین الگوی افزایش تولید بالاخص در چین برخودار است.

برآوردها درباره مصرف غلات در فصل زراعی 18-2017 نیز افزایش یافته و رشد 1.4 درصدی نسبت به فصل زراعی 17-2016 نشان می دهد. مصرف دانه درشت ها با توجه به رشد بی سابقه استفاده از این محصول برای تغذیه دام در برزیل، چین، اتحادیه اروپا و مکزیک، افزایش چشمگیری خواهد داشت.

گزارش فائو حاکی از این است که رشد تولید غلات از مصرف آن بیشتر بوده و بدین ترتیب برآورد می شود که ذخایر این محصولات از رکوردهای قبلی پیشی بگیرد. بدین ترتیب، نسبت عرضه به مصرف به 27.7 درصد خواهد رسید که از فصل زراعی 2002/2001 تاکنون بی سابقه بوده است. انتظار می رود حجم تجارت بین المللی نیز برای تمام محصولات عمده به غیر از ذرت کاهش یابد.

فائو در گزارش شاخص بهای مواد غذایی نیز بیان نمود که قیمت محصولات غذایی در ماه ژانویه (11 دی تا 11 بهمن) به 169.5 واحد رسید که تقریبا نسبت به ماه گذشته میلادی ثابت باقی مانده است. در ماه ژانویه افزایش قیمت دانه های اصلی و روغن پالم با کاهش بهای شکر، کره و پنیر جبران شده است.

شاخص بهای غلات فائو نسبت به ماه دسامبر 2.5 درصد رشد نشان می دهد. حجم بالای ذخایر این محصولات به دلیل نگرانی ها درباره وضعیت اقلیمی و افت ارزش دلار آمریکا نتوانست بهای غلات را کاهش دهد. این شاخص اندازه گیری که شامل گندم، برنج و دانه درشت ها به مانند ذرت است نسبت به ژانویه سال 2017 به میزان 6.3 درصد افزایش نشان می دهد.

شاخص بهای روغن نباتی فائو در ماه ژانویه علی رغم افزایش ارزش روغن پالم به دلیل کاهش بهای روغن آفتابگردان و کلزا، تقریبا بدون تغییر باقی ماند. شاخص بهای لبنیات فائو نیز نسبت به ماه دسامبر 2.4 درصد افت نشان می دهد. کاهش قیمت های بین المللی کره و پنیر در پی عرضه فراوان این محصولات در نیمکره شمالی و استرالیا، افزایش قیمت شیر خشک را خنثی کرد.

شاخص بهای شکر فائو نیز متعاقب تولید انبوه و افزایش فرصت صادرات 1.6 درصد کاهش یافته و نسبت به سال قبل در مجموع 30 درصد افت نشان می دهد. شاخص بهای گوشت فائو در این بازه زمانی نیز ثابت ماند و تقاضای فزاینده برای گوشت و کاهش عرضه این محصول در اقیانوسیه به دلیل کاهش تقاضای صادراتی نتوانست شاخص مذکور را افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 509

به "تولید غلات رکورد جهانی را شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید غلات رکورد جهانی را شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید