خبرگزاری فرانسه: ریاض به دنبال راه حل خروج از باتلاق یمن است

به گزارش مجله عکس، با گذشت پنج سال از شروع جنگ ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی علیه یمن، به نظر می رسد عربستان در باتلاق پرهزینه ای گرفتار آمده بی آنکه هیچ استراتژی ای برای خروج از آن داشته باشد.

خبرگزاری فرانسه: ریاض به دنبال راه حل خروج از باتلاق یمن است

به گزارش گروه بین الملل مجله عکس، عربستان سعودی، که در سال 2015 همزمان با شروع جنگ ائتلاف عربی علیه یمن پیش بینی نموده بود پیروزی سریعی را رقم بزند، اما اکنون پس از گذشت پنج سال در کنار بحران های داخلی، در باتلاق یمن نیز گرفتار آمده است.

خبرگزاری فرانسه طی مطلبی در این باره نوشت که این جنگ میزان توان نظامی عربستان را برملا کرد به گونه ای که ریاض تا کنون از ساکت کردن مخالفان در شمال کشور ناتوان بوده و همچنین در توقف درگیری های داخلی بین متحدان خود در جنوب نیز توفیقی نداشته است.

بر این اساس، پس از کاهش حضور امارات به عنوان متحد اصلی رژیم سعودی در یمن که با هدف جلوگیری از خسارت های زیاد صورت گرفت، به نظر می رسد که ریاض بیش از پیش تنها شده و اکنون این کشور راه آسانی برای خروج از یمن ندارد.

در همین ارتباط یک مسئول غربی و مطلع به سیاست ریاض در یمن می گوید که عربستان نیز همانند امارات تمایل دارد بگوید که جنگ برای ما نیز به خاتمه رسیده است اما شرایط بسیار سخت است.

اخیرا درگیری بین حوثی ها و نیروهای هوادار دولت مستعفی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی مورد حمایت ریاض، در استان استراتژیک الجوف و استان مأرب در شمال پس از چند وقفه، ازسر گرفته شد.

بر اساس این گزارش، طرف های دیگر پیشتر اهتمام خود به کاهش تنش ها را اعلام نموده و یک مسئول سعودی نیز نوامبر گذشته گفت که ریاض کانال های تماسی با انصارالله به منظور توقف جنگ برقرار نموده است.

انصارالله همچنین توقف تمامی حملات موشکی و پهپادی به عربستان را پیشنهاد کرد اما به نظر می رسد که این کوشش ها راه به جایی نبرده است.

از سوی دیگر به نظر می رسد که امضای توافقنامه ریاض در مورد تقسیم قدرت بین دولت مستعفی یمن و جدای طلبان جنوبی در ماه نوامبر گذشته، نیز نتیجه ای دربرنداشته است و با وجود اینکه قرار بود دولت مستعفی یمن بر اساس این توافقنامه به عدن پایتخت موقت دولت بازگردد اما عبدربه منصور هادی و نخست وزیر او همچنان در ریاض هستند.

یک مسئول غربی در این باره گفت که در برابر اجرای توافقنامه ریاض کارشکنی شد و همزمان با تشدید درگیری در شمال،تنش ها بار دیگر در جنوب نیز شدت پیدا کرد.

بعضی تحلیلگران نیز بر این عقیده هستند که عربستان سعودی به دلیل داشتن روابط با بازیگران اصلی در یمن همچنان کلید حل این درگیری را در دست دارد اما با این حال درباره توان عربستان برای خاتمه دادن به جنگ بر اساس شروطی که امکان پذیرش آن وجود داشته باشد، هشدار دادند.

بنابر این گزارش تا کنون هیچ نشانه ای دال برای خاتمه دادن جنگ در یمن دیده نمی گردد و در همین رابطه توماس جونو استادیار دانشگاه اتاوا کانادا در تحلیلی برای مرکز مطالعات استراتژیک صنعاء نوشت: ریاض معتقد است که خروج ناگهانی از یمن به تضعیف ائتلاف عربی و یا مکوششی شدن آن منجر خواهد شد و این به نفع حوثی ها و حامیان خارجی آن یعنی ایران است -البته ریاض حق هم دارد- با این حال ریاض می خواهد هزینه های مداخله در یمن را کاهش دهد و به خوبی درک نموده است که توان تحمل هزینه های اقتصادی و نظامی در طولانی مدت را ندارد.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 921

به "خبرگزاری فرانسه: ریاض به دنبال راه حل خروج از باتلاق یمن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرگزاری فرانسه: ریاض به دنبال راه حل خروج از باتلاق یمن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید