تور ارزان استانبول: خواهرخواندگی بازار تبریز و استانبول بلاتکلیف ماند

به گزارش مجله عکس، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، خواهرخواندگی بازار تبریز و استانبول بلاتکلیف ماند.

تور ارزان استانبول: خواهرخواندگی بازار تبریز و استانبول بلاتکلیف ماند

بهترین تجربه سفر را با تور ارزان استانبول در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا دیدن کنید و لحظات زیبایی را در این شهر تاریخی و تفریحی بگذرانید.

حسین اسمعیلی سنگری (مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز) با اشاره به آنکه این روزها بدلیل شیوع ویروس کرونا بیشتر کارهای مشورتی و پژوهشی به صورت وبینار و در قالب فضای مجازی برگزار می گردد، گفت: طی ماههای گذشته نشست های مشترک متعددی با صاحب نظران به صورت مجازی برگزار کردیم و از قضا خروجی این نشست ها بهتر و مثمرثمرتر از نشست های حضوری است. طی این نشست ها توانستیم تجربیاتمان را با سایر پایگاه های ملی و جهانی کشور به اشتراک بگذاریم.

او درخصوص برگزاری نشست های مجازی در عرصه بین المللی گفت: بزودی و تا حدود دوهفته دیگر دوسالانه بین المللی گردشگری پایدار در سایت های میراث جهانی برگزار خواهد شد و سخنران های مختلف از کشورهای متفاوت شرکت خواهند کرد. ضمن آنکه تجربه سال گذشته ما در شرکت مجازی در نشست سیستم های پیشرفته مانیتورینگ و پایش و حفاظت از ابنیه تاریخی فواید زیادی را متوجه ما کرد و توانستیم از تجربه سایر کشورها در این حوزه بهره مند شویم.

اسمعیلی سنگری با اشاره به آنکه استفاده از روش های تازه مانیتورینگ در حوزه میراث می تواند در بخش میراث جهانی موثر عمل کند، گفت: با استفاده از تجربه سایرین در این حوزه میتوان علاوه بر قیاس امکانات موجود، از تجربیات بهتر و مفیدتر سایر کشورها در این حوزه استفاده کرد. نحوه برخورد با بنا، نحوه پایش، اقدامات انجام گرفته، مستمر بودن پایش و… از جمله مواردی است که میتوان آنها را به اشتراک گذاشت. در بعضی موارد معماری کشورهای دیگر با ما همسان است و میتوان از تجربه آنها به صورت مستقیم استفاده کرد و در بعضی موارد نیز معماری ها تفاوت دارند و باید سنجید که آیا میتوان از تجربه آنها به نحوی بومی شده در معماری خود استفاده کنیم یا خیر. تمام این تجربیات به اشتراک گذاشته می شوند و می توانیم از میان آنها به صورت گزینشی موارد مورد احتیاج را انتخاب و اجرا کنیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز در پاسخ به این سئوال که آیا می توانیم از تجربیات ترکیه در حفاظت و پایش بناهای خود با توجه به نزدیکی معماری آنها به معماری ایران، بهره جست یاخیر، گفت: معماری ترکیه در بعضی موارد شبیه به معماری ایران است. معماری آثار استانبول بسیار به معماری آثار ما شبیه است. هرچند طی سالهای گذشته پیروز شدیم خواهرخواندگی بازار تبریز و بازار استانبول را اعلام کنیم اما این امر همچنان به حال خود به جای مانده و فعالیتی در این خصوص انجام نگرفته. ایران در حوزه بازسازی و حفاظت از ابنیه تاریخی طی دو دهه اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته و حرف برای گفتن دارد.

او درخصوص پیمانکاری شدن بازسازی آثار تاریخی و تاثیر مثبت با منفی آن نیز گفت: پیمانکاری شدن بازسازی آثار تاریخی به وسیله مسئولان در راس وزارتخانه و سازمان های مرتبط اخذ شده. درعین حال نباید فراموش کرد که ماهیت بعضی پروژه های بازسازیی با پیمانکاری جور درنمی آید و معمولا به صورت امانی کار می کنیم. بعضی آثار دارای شاخص های هنری و ارزش های خاصی هستند که نمیتوان به پیمانکار واگذار کنیم و باید از بودجه امانی تامین اعتبار شوند. اما نباید فراموش کرد که بودجه بخش امانی محدود است و نمی توان همه آثار را از محل این بخش از بودجه بازسازی کرد.

اسمعیلی سنگری پیرامون اینکه خواهرخواندگی بازار تبریز و استانبول بلاتکلیف ماند، توضیح داد: سقفی که میتوان برای بودجه امانی تخصیص داد عموما در حدود 30 تا 40 است و 60 تا 70 درصد بازسازی ها به صورت پیمانکار انجام می گردد. البته بازار تبریز در بخشهایی که به صورت پیمانی کار نموده است به نفعش شده چنانکه در سالی که بازار آتش گرفت، زمان و اجرای سریع بازسازی مهم بود و پیمانکار توانست این مهم را تامین کند. با این وجود بخشهایی که احتیاجمند مطالعات بیشتر و ریزه کاری است به صورت امانی کار می کنیم. ضمن آنکه اکنون پیمانکارهایی در حوزه میراث فعال شده اند که کارهایشان قابل دفاع است با این وجود باید به سمت هرچه بهتر شدن کارها پیش بروند.

او بعلاوه از ساماندهی و بهسازی تیمچه های امیر بازار جهانی تبریز اطلاع داد و گفت: حفاظت، بازسازی و بازسازی تیمچه امیر جنوبی طی چند ماه گذشته به همت اصناف شروع شد و در پی این اقدام کف سازی تیمچه امیر شمالی نیز در دستور کار نهاده شد و این مرحله با تأمین بخشی از مصالح از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان و اصناف در حال اجرا بوده و تا یک ماه آینده به انتها خواهد رسید. با توجه به اینکه نورگیرهای بالای سقف تیمچه امیر شمالی نیز احتیاجمند ساماندهی است، لذا مراحل انجام این عملیات نیز همانند تیمچه امیر جنوبی در دستور کار این اداره کل نهاده شده و پس از اتمام کف سازی شروع خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز درخصوص مقدار بازدید و حضور گردشگران در این مجموعه تاریخی گفت: با توجه به آنکه بازار تبریز محل خرید و فروش است و عموما مردم محلی نیز برای تامین مایحتاج روازنه اشان به این بازار مراجعه می نمایند، عموما مراجعه نماینده در بازار تبریز حضور دارد که بیشتر آنها مردم بومی و محلی هستند. اما از آنجایی که با شیوع کرونا و سویه تازه آن روبرو هستیم و سرمای هوا نیز زیاد است، تعداد مسافران و گردشگران کاهش یافته. برنامه ریزی ها برای نوروز در جریان است.

منبع: همگردی
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1961

به "تور ارزان استانبول: خواهرخواندگی بازار تبریز و استانبول بلاتکلیف ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان استانبول: خواهرخواندگی بازار تبریز و استانبول بلاتکلیف ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید