فراخوان دومین دوره جشنواره عکس، فیلم و سفرنامه نوروزی

به گزارش مجله عکس، سرزمین ایران با فرهنگ وهنر غنی، تنوع اقلیمی، گوناگونی اقوام و مراسم آیین ها سرآمد تمامی کشورهای منطقه و دنیا می باشد. طبیعت و تنوع رنگ در گستره سرزمین ایران و زیبایی مراسم وآیین ها و احتیاج به توسعه نشاط اجتماعی در سراسر این سرزمین ایجاب می نماید که این زیباییها به گونه ای نمود پیدا نمایند.

فراخوان دومین دوره جشنواره عکس، فیلم و سفرنامه نوروزی

به گزارش خبرنگاران، با این هدف جشنواره فیلم، عکس و سفرنامه نویسی ویژه نوروز 1398 با برگزاری مسابقه رقابتی در بخشهای ذیل، راهی ساده، جذاب و خلاقانه برای به اشتراک گذاشتن تجربیات سفرهای نوروزی در داخل کشور در اختیار علاقمندان قرار می دهد این جشنواره به همت اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با شعار نگاهی دیگر به نوروز ایرانی در بخش های زیر برگزار خواهد شد.

بخش های جشنواره شامل فیلم و ویدئو دیجیتال، بخش عکاسی دیجیتال و بخش سفرنامه نویسی داخلی است.

یاری به شناخت و فرهنگ سازی در راستای حفظ میراث طبیعی و تاریخی و معرفی جاذبه های گردشگری کشور، استفاده از ابزار هنر برای فرهنگ سازی و پاسداشت سنت های نوروزی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی درباره جنبه های مختلف گردشگری ایران و معرفی و مطلع سازی در ارتباط با میراث فرهنگی و تاریخی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز از اهداف و روینمودهای این جشنواره است.

سفر و جاذبه های گردشگری در ایران، میراث فرهنگی و اماکن تاریخی ایران، آیین ها و سنت های نوروز ایرانی موضوع اصلی جشنواره و نگاه ویژه به آثار تاریخی، اماکن، آیین ها و جاذبه های گردشگری استان های نیمه غربی کشور موضوع جانبی این جشنواره به حساب می آید.

به نفرات برگزیده اول تا سوم هر بخش های فیلم، عکس، سفرنامه و بخش جنبی لوح تقدیر و جوایز نفیسی اختصاص خواهد یافت.

آخرین مهلت ارسال آثار: 31 فروردین 1398 است و داوری و اعلام نفرات برگزیده: 1 الی 7 اردیبهشت 1398 انجام خو.اهد شد

هیأت داوران این جشنواره متشکل از یک نفر از اساتید عکاسی، یک نفر کارشناسان ارشد امور فرهنگی و هنری ، یک نفر از اساتید فیلمسازی خواهد بود.

این بخش در یک فضای رقابتی سازنده و با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای جوان و ایجاد جریان مستقل فیلمسازی در حوزه های مرتبط با وظایف و اولویتهای سازمانی برگزار می گردد.

علاقمندان در بخش فیلم های موبایل تحت عنوان شهروند- تصویربردار و با دوربین موبایل خود آثاری را در مدت زمان 60 ثانیه و با هدف معرفی جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی و باستانی کشور با شعار واحد ایران ما، دیدن داره ارایه خواهند داد.

در بخش فیلم های ویدئویی نیز مدت زمان فیلم های ارسالی باید بین یک تا دو دقیقه در نظر گرفته گردد و فیلم ها می بایست حداقل از کیفیت HD برخوردار باشند.

تبصره 1: ارایه ویدئو خلاقانه از آثار و موضوعات بکر و جدید که واجد ارزشهای زیبایی شناختی باشند از امتیاز ویژه در این بخش برخوردار است.

تبصره 2: شرکت انواع مختلف فیلم در قالب تیزر، کلیپ، هایپرلپس، تایم لپس و... که دو عنصر ابجاز و انسجام در محتوا و ساختار را رعایت نموده باشند مورد نظر برگزار کنندگان جشنواره می باشد.

- حق انتشار فیلم باید متعلق به شخص شرکت کننده باشد و مسئولیت هرگونه سوء استفاده از آثار دیگران و پاسخگویی به مراجع ذیصلاح به عهده متقاضی متخلف خواهد بود و شرکت کننده موردنظر از مراحل مسابقه حذف می گردد.

- بعد از ارسال فیلم و قبول شرایط شرکت در مسابقه، حق انتشار و حق معنوی و مادی آن آثر متعلق به برگزارکننده خواهد بود و سازمان حق بهره برداری از آثار پذیرفته شده در تبلیغات و شبکه های اجتماعی و دیگر مکانهای متعلق به سازمان را دارا می باشد.

- هیچ گونه واترمارک و نوشته ای بر روی فیلم نباشد و فیلم های موبایلی حتما به صورت افقی (لندسکیپ) تهیه شده باشد.

- تصاویر فیلم های ارسالی می بایست به شکلی باشد که از نظر اخلاقی امکان درج و انتشار آنها وجود داشته باشد.

- فیلم های ارسالی می بایست تدوین شده باشند و در صورت دارا بودن موسیقی متن، گفتارمتن و زیرنویس از اولویت های بهتری جهت انتخاب نهایی برخوردار است.

- حداکثر حجم مجاز فایل فیلم ارسالی 25 MB می باشد.

- هر شخص تنها مجاز به ارسال فقط 4 فیلم برای تمام بخش ها و موضوعات جشنواره می باشد و هر شخص در هر بخش تنها یک بار امکان برنده شدن را خواهد داشت.

سرزمین ایران با جغرافیایی گوناگون اقوام دارای مراسم و آیین های متنوع هنگام نوروز و درارتباط با زندگی، طبیعت ومعماری است. از این رو لزوم حضور مردم و مخاطبین عام وعکاسان حرفه ایی و آماتور دراین رقابت اهمیتی چندان یافته وارائه و ثبت لحظاتی ناب و در خور تامل، در این شرایط محقق می گردد.

 • هر شرکت کننده مجاز است حداکثر 5 عکس برای همه موضوعات ارسال کند.
 • آثار عکاسی آپلود شده باید بصورت حقیقی در فضای بیرونی جامعه موجود باشند.
 • ارسال عکس های روتوش شده و یا اصلاح شده توسط نرم افزارهای گرافیکی قابل قبول نیستند.
 • عکس های باید بصورت فایل دیجیتال، بر روی سی دی با اندازه ضلع بزرگ حداقل 1280 پیکسل و حداکثر حجم فایل 3 MB با فرمت JPG ارسال گردد.
 • عکس های آپلود شده نباید دارای امضا، تاریخ، پاسپارتو، قاب، واترمارک و یا لوگو باشند.
 • ارسال عکس توسط شرکت کنندگان به منزله اعلام مالکیت مادی و معنوی اثر است. در صورت اثبات عدم صحت این موضوع، شرکت کننده موردنظر از مراحل مسابقه حذف می گردد و کلیه مسئولیت های حقوقی برعهده شرکت کننده خواهد بود.
 • در صورت موفقیت در مسابقه و پذیرفته شدن عکس در مرحله نهایی صاحب اثر باید اصل عکس را در صورت درخواست هیأت داوران جشنواره در اختیار قرار دهد لذا فایل اصلی عکس باید نزد صاحب عکس موجود باشد.
 • تصاویر برگزیده در مرحله پایانی در نمایشگاه مجازی در سایت اینترنتی سازمان به نمایش عموم در خواهند آمد.
 • برگزار کننده جشنواره حق استفاده یا عدم استفاده از عکس­های راه یافته به بخش مسابقه را در نمایشگاه، کلیه نشریات، مطبوعات، سایت های اینترنتی، سایت سازمانی و… در صورت اتخاذ تصمیم مورد نظر برای خود محفوظ نگه می دارد.
 • شرکت کنندگان موظف اند نام استان، شهر، منطقه و همچنین نام و یا شهرت سوژه عکاسی شده را به همراه معین بخشی که علاقمند به شرکت در آن بخش می باشند را در هنگام بارگزاری اثر ذکر کنند.
 • در مورد موارد پیش بینی نشده برگزارکننده مجاز به تصمیم گیری های ضروری است.
 • ارسال عکس ها توسط شرکت کنندگان به منزله قبول مقررات است.
 • شرکت عموم علاقه مندان در این جشنواره آزاد است.
 • این بخش در جهت ترویج فرهنگ سفر و به اشتراک گذاری دانش و تجربه مسافران نوروزی در معرفی شهرها و جاذبه های گردشگری و فرهنگی آنها برگزار می گردد.
 • سفرنامه ارسالی باید در قالب یک فایل Word (متن تایپ شده به فارسی) همراه با تصاویری متناسب با متن و در توصیف مکان ارائه گردد.
 • تصاویر باید با کیفیت مناسب و بدون واتر مارک و شخصا و توسط دوربین خود گرفته باشید
 • سفرنامه می بایست توسط شخص شرکت کننده در مسابقه تهیه شده باشد و به صورت کامل و مفید باشد و از هیچ وب سایت / وبلاگ دیگری برداشت و منتشر نشده باشد.
 • سفرنامه ها می بایست مربوط به سفرهای داخل کشور در نوروز 1398 باشد.
 • سفرنامه ها می بایست از لحاظ شیوه نگارش ادبی مناسب و از لحاظ حجم و تعداد کاراکتر در سطح قابل قبولی باشند.
 • سفرنامه هایی که به معرفی ابزارهای جدید در سفر و یا به معرفی مکانهای کمتر شناخته شده داخلی بپردازند از امتیاز ویژه در داوری برخوردار خواهند شد.
 • هر شرکت کننده مجاز به ارسال حداکثر یک سفرنامه مربوط به سفرهای داخلی می باشد.

علاقه مندان می توانند آثار خود را به آدرس اینترنتی [email protected]همراه با مشخصات فردی شامل: نام و نام خانوادگی، کد ملی، تلفن تماس ثابت و تلفن همراه ارسال کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 61063365- 61063362 تماس حاصل کنند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 296

به "فراخوان دومین دوره جشنواره عکس، فیلم و سفرنامه نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان دومین دوره جشنواره عکس، فیلم و سفرنامه نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید