فناوری جدید ذخیره سازی داده روی دی ان ای های مصنوعی

به گزارش مجله عکس به نقل از نیواطلس، یک گرم از دی ان ای قابلیت ذخیره سازی 215 میلیون گیگابایت داده را دارد. با استفاده از فناوری جدیدی به نام دوریس، ذخیره سازی داده ها بر روی دی ان ای های مصنوعی و قرائت و نگارش راحت فایل ها بر روی آنها در دمای عادی بدون آسیب زدن به آنها امکان پذیر خواهد شد.

فناوری جدید ذخیره سازی داده روی دی ان ای های مصنوعی

دی ان ای انسان تا بدان حد ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات دارد که می توان کل محتوای اینترنت که بالغ بر 700 میلیارد گیگابایت داده است را بر روی دی ان ای هایی که حداکثر به اندازه یک جعبه کفش فضا اشغال می نمایند، ذخیره کرد.

دی ان ای طبیعی علاوه بر تراکم بالا دارای طول عمر بالایی نیز هست. در حالی که حافظه های ساخت انسان حداکثر یکی دو دهه عمر می نمایند، دی ان ای ها به طور طبیعی میلیون ها سال عمر می نمایند.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی برای ساخت دی ان ای های مصنوعی که تا حدی از قابلیت های دی ان ای های طبیعی برخوردار باشند، سیستم ذخیره سازی مکرر جدیدی به نام دوریس را ابداع نموده اند که متشکل از رشته های دی ان ای مصنوعی مستقل از یکدیگر برای ذخیره سازی داده ها با تراکم بالاست و این امر باعث می گردد استفاده مکرر از آنها برای پاکسازی و ذخیره سازی اطلاعات در دمای عادی بدون هیچ مسئله ای ممکن باشد.

در حال حاضر آنالیز های آزمایشگاهی برای کسب اطمینان از استحکام و مقاومت دی ان های جدید ادامه دارد و امید می رود ظرف چند ماه آینده استفاده از آنها برای ذخیره سازی داده ها ممکن گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1103

به "فناوری جدید ذخیره سازی داده روی دی ان ای های مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری جدید ذخیره سازی داده روی دی ان ای های مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید