مسقف شدن درگاه های ارزشمند کاخ هخامنشی پاسارگاد

به گزارش مجله عکس، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از مسقف شدن درگاه های ارزشمند کاخ های اختصاصی سایت جهانی پاسارگاد خبر داد.

مسقف شدن درگاه های ارزشمند کاخ هخامنشی پاسارگاد

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد بیان کرد:

مسقف شدن درگاه های کاخ اختصاصی، الگویی برای حفاظت از نقوش هخامنشی سایت جهانی پاسارگاد است و با مسقف شدن این درگاه ها، قسمتی از نقوش برجسته هخامنشی پاسارگاد با رعایت شرایط و ضوابط موجود به صورت اصولی تر محافظت و نگهداری خواهند شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه اجرای این طرح با همکاری هیئت ایتالیایی از ساختار سازه ای پروفیل های پولادی ضدزنگ در کشور ایتالیا تهیه و ساخته می شود و در نهایت برای نصب به پاسارگاد منتقل می شود، افزود:

به زودی پنل های خورشیدی نیز در بالای این سقف ها برای نورپردازی تعبیه می شود.

فدایی در ادامه تشریح کرد:

از دیگر برنامه های این پایگاه جهانی مسقف کردن تمامی مجموعه کاخ ها است. ولی در حال حاضر طراحی این سقف ها برای 2 نقش برجسته مهم این کاخ بوده است.

فدایی گفت:

تمام اقدامات حفاظتی و بازسازیی مجموعه جهانی پاسارگاد در قالب یک تفاهم نامه سه ساله منعقد شده با کارشناسان و باستان شناسان کشور ایتالیا اجرا شده است، که حفاظت و بازسازی اصولی نقش انسان بالدار و همچنین کاخ (دروازه) از آن جمله است.

به گفته او تفاهم نامه مشترک سه ساله با هیئت ایتالیایی تا آخر سال میلادی جاری به سرانجام می رسد و امید است در قالب تفاهم نامه های مجدد فعالیت های مشترک در این مجموعه جهانی ادامه یابد.

منبع: کجارو / farschto.ir
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1984

به "مسقف شدن درگاه های ارزشمند کاخ هخامنشی پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسقف شدن درگاه های ارزشمند کاخ هخامنشی پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید