معترضان شیلیایی به خیابان بازگشتند

به رغم آن که رئیس جمهوری شیلی دست به تغییرات اساسی در کابینه دولت زد، اما اعتراضات خیابانی روز سه شنبه از سرگرفته شده است.

معترضان شیلیایی به خیابان بازگشتند

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری پرنسا لاتینا، درگیری مجدد معترضان با نیرو های امنیتی شیلی در حالی از سرگرفته می گردد که رئیس جمهوری این کشور در آخرین اقدامات برای فروکش اعتراضات تغییراساسی در ساختار کابینه دولت را خاطرنشان کرد.

به گفته رسانه های محلی، در پی اعتراضات 10 روز گذشته معترضان علیه نابرابری اجتماعی و مالی در شهر های سانتایگو، کنسپسیون و والپارایسو تا کنون 20 نفر کشته شده اند.

سباستین پینیه را رئیس جمهوری شیلی بعد از آن که یک سوم از اعضای کابینه خود را تغییر داد، گفت: شیلی تغییر نموده است و دولت نیز باید برای مقابله با این چالش های جدید در این دوران جدید تغییر کند.

به دنبال از سرگیری اعتراضات خیابانی، معترضان در مخالفت با دستمزد های پایین و حقوق بازنشستگی، هزینه های گران قیمت آموزش و پرورش و شکاف روزافزون بین ثروتمندان و فقرا خواهان استعفای رئیس جمهوری شیلی شدند.

تظاهرات که در هفته گذشته با اعتراض به افزایش بهای حمل و نقل عمومی شروع شد، به اغتشاش، آتش زدن اماکن عمومی و غارت اموال عمومی کشید و به مرگ دست کم 20 نفر، زخمی شدن صد ها تن و دستگیری بیش از هفت هزار نفر انجامید.

اعتراض ها در شیلی با اعتراض به طرح افزایش بهای بلیت مترو و نابرابری اجتماعی شروع شد و با درگیری معترضان با نیرو های پلیس و نظامیان ادامه یافت.

معترضان در جریان تجمات اعتراضی، اتوبوس ها را آتش زدند، به ایستگاه های مترو حمله و مغازه ها را غارت کردند.

به رغم نرخ رشد مالی در شیلی که رقم 2.5 درصدی فراوری ناخالص داخلی در امسال را در بر می گیرد، شاخص های اجتماعی همچون بهداشت، آموزش و بازنشستگی از وجود نابرابری های بالایی حکایت دارد.

اتاق بازرگانی شهر سانتیگو نیز خاطرنشان کرد که اعتراض های اخیر در شیلی به بخش تجاری این کشور حدود 1.4 میلیارد دلار خسارت وارد نموده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1398 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 529

به "معترضان شیلیایی به خیابان بازگشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معترضان شیلیایی به خیابان بازگشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید