واکنش چین به فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام

به گزارش مجله عکس، وزارت امور خارجه کشور چین به اقدام کشورهای اروپایی در به جریان انداختن ساز و کار حل و فصل اختلافات واکنش نشان داد.

واکنش چین به فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام

با تور مسافرتی چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله عکس، وزارت خارجه چین، امروز چهارشنبه به اقدام سه کشور اروپایی در فعال کردن مکانیسم حل و فصل اختلافات در برجام واکنش نشان داده و از آن ابراز تأسف نموده است.

سران سه کشور اروپایی عضو برجام در بیانیه ای مشترک روز سه شنبه اعلام کردند مکانیسم موسوم به سازوکار حل وفصل اختلافات در برجام را به جریان انداخته اند. سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات نشده گفته اند: ما به عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به همراه شرکای اروپایی مان منافع امنیتی مشترکی داریم؛ یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته ای نمی نماید.

وزارت خارجه چین در واکنش به اقدام سه کشور اروپایی گفت: ما از تصمیم فرانسه، آلمان و بریتانیا برای فعال کردن مکانیسم حل و فصل اختلاف متأسفیم. فعال کردن مکانیسم حل و فصل اختلاف در یافتن راهکار ممانعت ایجاد می نماید.

در ادامه این بیانیه آمده است: توسل این سه کشور به مکانیسم یاد شده کمکی به حل و فصل مسائل پیرامون این توافق هسته ای یا کاستن از تنش های رو به ازدیاد نخواهد کرد. ایران به دلیل خروج یکجانبه آمریکا از برجام مجبور به کنار گذاشتن بخشی از تعهدات خود شده است.

توافق هسته ای برجام سال 2015 میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض نموده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم های تعلیق شده ذیل این توافق را احیا نموده است. کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده های خود برای جبران تبعات این خروج عمل ننموده اند.

علی رغم این، وزیران خارجه تروئیکای اروپا مدعی شده اند که تعهداتشان را به طور کامل اجرا نموده اند. در بخشی از این بیانیه مشترک آمده است: سه کشور اروپایی به طور کامل به تعهدات برجامی شان از جمله برطرف تحریم ها به نحو پیش بینی شده در برجام پایبند بوده اند. ما علاوه بر برطرف همه تحریم ها که طبق تعهدات ما ذیل توافق صورت گرفته، کوشش های بی امانی برای حمایت از تجارت مشروع با ایران، از جمله به وسیله مکانیسم اینستکس انجام داده ایم.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای، تهران تعهداتش ذیل برجام را کاهش داده است. تهران تأکید نموده این تعهدات ذیل بندهای توافق صورت گرفته اند و به معنای نقض توافق نیستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 624

به "واکنش چین به فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش چین به فعال شدن ساز و کار حل اختلاف در برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید