پازل صعود به هم ریخت!

به گزارش مجله عکس، درحالیکه پیش بینی ها حاکی از آن بود که بازار سرمایه ایران تا پایان سال روندی صعودی خود را ادامه خواهد داد، برخی اتفاقات جهانی از جمله شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت، پازل صعود بورس را به هم ریخت و تحلیل گران بر این باورند که برای تحلیل آینده بازار باید همچنان چشم به قیمت جهانی نفت و شرایط شیوع کرونا در جهان و ایران داشت.

پازل صعود به هم ریخت!

به گزارش مجله عکس، هفته جاری برخلاف هفته های گذشته شاهد ریزش شاخص کل بورس بودیم. در برخی از روزهای هفته جاری شاخص کل بیش از 14 هزار واحد سقوط و همه چراغ های قرمز بازار را روشن کرد. ریزشی که قرار دریافت چند اتفاق باعث آن شد و کارشناسان بر این باورند که با برطرف شدن برخی چالش های جهانی، بازار باز هم به روزهای اوج خود بازخواهد گشت.

تاثیر قیمت جهانی نفت بر بورس

در این راستا، روزبه شریعتی - تحلیل گر بازار سرمایه - در گفت وگو با مجله عکس، با بیان اینکه در روز شنبه هفته جاری شاهد ورود پول زیادی به بازار سرمایه بودیم، اظهار کرد: در نتیجه بازار پر حجم بود و خرید انجام می شد، اما بعد از کاهش قیمت جهانی نفت این اتفاق برعکس شد. البته برخی افراد ریزش بازار را به تصمیمات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت دادند اما به نظر من چند اتفاق کنار یکدیگر قرار گرفت و روی بازار سرمایه تاثیر گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین عامل شرایط فعلی این است که خرید و تقاضا در بازار کاهش یافته است، گفت: این اتفاق مخصوصا در سهم های بزرگ که وابسته به بازارهای جهانی هستند پررنگ تر است. علاوه بر این قیمت جهانی نفت با توجه به اتفاقی که بین عربستان و روسیه افتاد، کاهش یافت. البته عربستان برای روسیه شروطی معین کرده است که اگر روسیه آنها را بپذیرد، بازار نفت کمی به تعادل خواهد رسید. اما باید توجه داشت که ریزش بازار بورس ایران در سال 1392 با نفت 30 دلاری آغاز شد و بعد از آن سهام متانول، اوره، مس و امثال آنها افت کرد و باعث شد که به اصطلاح، بازار بریزد.

این تحلیل گر بازار سرمایه ادامه داد: بسیاری از سرمایه گذاران، تحلیل گران و شرکت ها حاضر بودند سهم هایی را هفته گذشته حتی با تغییر قوانین در سازمان که بعدا هم لغو شد خرید کنند اما با کاهش قیمت نفت و فراگیر شدن ویروس کرونا خریدها را متوقف کرده اند تا ببینند بازار جهانی به کدام سمت حرکت می کند. البته اخیرا چین خریدهای قوی انجام داده که این موضوع یک چشم انداز امیدوارکننده است که باعث می گردد قیمت نفت کمی افزایش یابد، اما صبر کردن برای اینکه بازار جهانی به کدام سمت می رود می تواند تاثیر زیادی روی بازار سرمایه ایران داشته باشد.

رد پای کرونا در بازار سرمایه

شریعتی در ادامه با تاکید بر اینکه کرونا باعث شده تقاضا برای برخی فرآورده های نفتی کاهش یابد، اظهار کرد: برای مثال با کاهش سفرهای هوایی تقاضا برای سوخت جت کاهش یافته است. کاهش تقاضا منجر به کاهش قیمت و در نتیجه کاهش سود شرکت های پالایشی می گردد؛ بنابراین ممکن است صف فروش پالایشی ها بی دلیل نباشد.

وی ادامه داد: البته تقاضا برای برخی محصولات جهانی بعد از از بین رفتن کرونا باقی خواهد ماند. برای مثال پروژه ای درحال انجام است که به دلیل کرونا متوقف شده و نیاز به فولاد دارد و هر زمان کرونا از بین برود، تقاضا به حالت قبل برمی گردد؛ بنابراین ممکن است به صورت فصلی یا ماهانه در شرکت های بزرگ کاهش فروش داشته باشیم ولی به صورت موقتی نه دائم.

او گفت: درحال حاضر به نظر می رسد بازار دچار یک بیش واکنشی شده است؛ هم از لحاظ روانی و هم اینکه برخی احتمال قرنطینه می دهند. از سوی دیگر آخر سال تسویه اعتباری ها به صورت سنتی انجام می گردد. هرچند عدد اعتبارات نسبت به عدد حجم اعتبارات این روزها بزرگ نیست و تاثیر کمی دارد اما بیشتر عدم تقاضا شکل گرفته است.

پیش بینی آینده بازار سرمایه

این تحلیل گر بازار سرمایه درمورد آینده بازار سرمایه گفت: به نظر من در بازار هفته آینده، سهم هایی که صف فروش دارند پنج تا 10 درصد متعادل می گردد و بازار شرایط متعادل پیدا می کند. البته بازار قبل از سال جدید صعود آنچنانی نخواهد داشت و باید دید بعد از 15 فروردین آینده کرونا ویروس و تعطیلی شرکتها به چه صورت خواهد بود؛ هرچند که بعد از گذر زمان، بازار پتانسیل بازگشت را به رونق قبل دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 887

به "پازل صعود به هم ریخت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پازل صعود به هم ریخت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید