کی روش: مهم سرانجام بازی است نه آغاز آن

به گزارش مجله عکس، در چارچوب هفته سوم رقابت های جام جهانی 2022 قطر و در گروه B این مسابقات، دو تیم ایران و آمریکا سه شنبه شب ساعت 22:30 به وقت تهران در استادیوم الثمامه دوحه به مصاف هم می روند.

کی روش: مهم سرانجام بازی است نه آغاز آن

کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری پیش از این مسابقه اظهار کرد: یک بازی ویژه برای ما خواهد بود. تیم ملی آمریکا در بازی های قبل مقابل انگلستان و ولز خیلی خوب بازی کردند. تیم های دیگر و به خصوص خودمان خیلی مستمر خوب کار نکردیم. می دانیم فردا چه کار می کنیم. یک تیم خوب مقابل ما است که سازمان یافته هستند. ما همان هدف را در فکر خودمان داریم. امیدواریم بازیکنان من خوب بازی نمایند و مهارت های خود را جمع نمایند و پیروزی شوند و امیدوار هستم که بتوانیم به نتایجی برسیم که برترین کار را برای ما برای رسیدن به راند دوم انجام دهد.

او ادامه داد: برای من یک روز به خصوص خواهد بود چرا که قبلا با لیگ باشگاهی آمریکا و ملی این کشور کار کردم و بنابراین عضوی از خانواده بزرگ فوتبال این کشور بودم. برای من یک امتیاز و افتخار بزرگ است. اگر فوتبال بهتری بازیکنان انجام دهند شانس بیش تری خواهیم داشت.

کی روش در پاسخ به سوال ایسنا درباره اولین پیروزی ایران مقابل ولز به عنوان یک تیم اروپایی و امیدواری زیاد ایران برای صعود و این که چقدر امیدوار به صعود است؟ گفت: جام جهانی مسابقات کوتاهی است. ما پنجاه درصد شانس صعود داریم. ممکن است همه چیز برای برنده بازی باشد و برای بازنده چیزی نماند. در مرحله دوم شرایط فرق دارد. چیزی که می توانم بگویم این است که مسابقات کوتاه است و هر تیم سه بازی دارد. دیدیم که بازی کامرون و صربستان سه بر سه شد و نتایجی که وجود دارد قابل پیش بینی نیست. همه چیزی به الهامی که بازیکنان می گیرند و نظم و انضباط و نحوه بازی آن ها بستگی دارد. ما باور قوی برای انجام فوتبال زیبا داریم. اگر خوب فوتبال بازی نکنیم هیچ چیزی اتفاقی رخ نمی دهد. این تمرکز ما است یعنی می خواهیم سازمان یافته باشیم و خوب بازی کنیم و سعی کنیم برترین مهارت های خودمان را از نظر دفاع و پیروزی به کار ببریم.

سرمربی ایران گفت: می خواهیم از بازی لذت ببریم و فرصت هایی برای خودمان ایجاد کنیم. بقیه مساله با خدا است و چیزی که با خودمان است این است که تمرکز کنیم و از تکنیک ها و کارشناسی های خودمان استفاده کنیم. خیلی اطمینان خاطر دارم چون بازیکنان ما دو بازی خوب داشتند. از بازی با انگلیس خیلی چیزها یاد گرفتیم. از بازی با ولز هم سه امتیاز گرفتیم. حالا یک بازی دیگر خواهیم داشت و الان می خواهیم این بازی را ببریم و به مرحله بعدی برسیم با وجود این که گفتم تیم ملی آمریکا یک تیم عالی است. این تیم با تیم فوتبالی که سال ها قبل دیده بودم، فرق دارد. الان فوتبال مدرن بازی می نمایند. همه بازیکنان هر روز در اروپا تمرین می نمایند. برخی ها در اروپا بازی می نمایند. با کمال احترام بازی می کنیم و بالاترین علاقه و خواست را برای موفغقیت داریم. امیدواریم آن ها هم همین هدف و احترام را داشته باشند.

کی روش درباره رابطه پدرانه خود با بازیکنانش در بازی با ولز و این که خیلی از رسانه های انگلیسی و آمریکایی نمی خواهند که ایران صعود کند و یکی از مسائل هم حرف های کلیزمن است و فکر می نماید جنگ روانی ادامه داشته باشد؟ گفت: هیچ اظهارنظری ندارم. من همیشه طوری کار می کنم و باورم در زندگی این است که تیم فوتبال باید براساس اخلاقیات کاری مبتنی باشد و کارش را همان طور انجام دهد. وقتی نسبت به اصول و ارزش ها تعهد داشته باشیم، قوی تر و بهتر می شویم. این چیزی است که در زندگی به آن معتقد بودم و همیشه در این مسیر کار کردم. یعنی یک اخلاقیات و رفتاری داشته باشیم که خوب باشد و همیشه بایستی بازیکنان وقتی صبح بیدار می شوند، این گونه باشد که با خود رقابت نمایند و بهتر از دیگران باشند و از روز قبل بهتر کار نمایند. فکر می کنم می توانیم در این مسیر حرکت کنیم. می خواهیم یک خانواده در تیم خودمان باشیم. وقتی که تیمی باشد که با هماهنگی بازی کند، مثل یک مغز مشترک است که همه بتوانند با هم کار نمایند.

او اضافه نمود: بازی اول ما خوب نبود اما در بازی دوم بهتر شدیم و توانستیم از استراتژی جمعی خودمان استفاده کنیم و برای همین قوی تر شدیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به این که آمریکا هم مانند تیم او ساختار دفاعی منسجمی دارد و آیا یک کی روش شجاع و تهاجمی را می بینیم یا در پی تک امتیاز است؟ گفت: تکرار می کنم، به اعتقاد ما ضروری است که به واقعیت ها نگاه کنیم. دو موضوع اینجاست. یکی تیم ها هستتد که برترین عملنمودها را نشان داده اند. آمریکا برترین عملکرد را داشته و هیچ تردیدی وجود ندارد. دو بازی خوب را نشان داده اند. در این زمان اشاره به این موضوع می تواند توجه همه را جلب کند که ما بازی سختی داریم و باید به این تیم احترام بگذاریم. باید موضوع را هم ساده کنیم. این موضوع مربوط به این نیست که چطور آغاز می کنیم و در وسط بازی چه می گردد. موضوع انتها بازی است. در بازی های قبلی گاهی اوقات بازی را خیلی خوب آغاز کردیم و نشان دادیم که چقدر پتانسیل در تیم ملی است اما بعدا به این ترتیب کار را تمام نکردیم. مهم است که به انتها بازی نگاه کنیم.

سرمربی تیم ملی ایران با بیان این که تیمش باید نتیجه بازی با ولز را رقم بزند گفت: باید برترین کارهای بازی قبل را تکرار کنیم اما اشتباهات خودمان مقابل انگلیس را تکرار نکنیم. یک چالش پیش روی خودمان داریم. باید فردا یک تیم بهتر باشیم اگر می خواهیم شانس صعود به دور بعد را داشته باشیم. این چالش ساده ای نیست. نه به این خاطر که یک بازی خوب را انجام دادیم و باز هم می توانیم از کارت اعتباری آن استفاده کنیم و به فینال برویم، بلکه باید در همان روز خوب کار کنیم. اعتبارات گذشته مربوط به امروز نیست. بگذارید فردا برترین نتیجه را به نمایش بگذاریم. برای ایران مهم است که با بازی فردا به دور بعد برود. این بار می خواهیم صعود کنیم. آمریکا قبلا هم به مرحله بعد صعود نموده و الان هم تیم خوبی است.

او درباره اظهارات کلینزمن درباره فرهنگ ایران و این که آیا امکان دارد که درباره فرهنگ ایران بیش تر شرح دهد؟ گفت: می گردد من و کریم انصاری فرد سوال مان را عوض کنیم؟(می خندد) من نقطه نظری درباره اظهارات کلینزمن ندارم!

کی روش درباره شکایت فدراسیون فوتبال ایران در ارتباط با تغییر پرچم ایران در رسانه های اجتماعی فدراسیون فوتبال آمریکا و این که آیا پاسخی به فیفا رسیده و آیا آمریکا می تواند با این کارها انگیزه بازی را در تیمش از بین ببرد؟ گفت: بعد از 42 سال فکر می کنم باید گفت نمی توان با این کارهای روانی پیروز شد. این هم چیز مهمی نیست که تاثیری روی عزم ما بگذارد. این اقدامات غم انگیز درس خوبی برای همه ما برای آینده است. در رویدادهای بعدی بیش تر یاد می گیریم که ماموریت ما در اینجا این است که در طول 90 دقیقه نتیجه مناسبی را به دست بیاوریم. من در آفریقا به جهان آمدم. می دانید پیشینه من چیست. تا امروز همیشه در محل های مختلفی کار کردم. نمی دانید یک امر ساده گاهی اوقات چقدر باعث می گردد یک کودک چیزی نخورد و چند روز چیزی برای خوردن نداشته باشد اما وقتی یک توپ را به او می دهید، جادوی توپ را برای بچه هایی که یکی دو روز چیزی برای خوردن نداشتند، را می فهمید. این ماموریت ما در فوتبال است. (خبرنگاران برای او دست زدند.)

وی ادامه داد: به آن چه پدرم به عنوان مربی به من یاد داد، وفادار باشم. به من یاد داد که به فوتبال دروغ نگو. به من گفت خودت را برای بازی نکش اما خودت را وقف فوتبال کن. این ماموریت ماست و باید به این بازی وفادار باشیم و کوشش خودمان را انجام دهیم و به ماموریت خودمان وفادار باشیم. همان طور که کریم گفت ما به همه آرمان های بشری وفادار هستیم. چه درباره حقوق بشر یا نژادپرستی یا بچه هایی که در مدارس می میرند. ما می خواهیم لبخند را به صورت مردم بیاوریم و این ماموریت ما در این جاست. یک کلمه دیگر بخواهم عرض کنم، ما با تیم فوتبال آمریکا بازی کردیم. من با بازیکنان مختلف این کشور کار کردم. وقتی به آمریکا رفتم، از تیم های سطح بالای اروپا رفته بودم. وقتی می خواستیم لباس بپوشیم، باید برترین کفش ها و جوراب ها را از جعبه ها انتخاب می کردیم چون که روی هم انباشته شده بود. فردا بازیکنان آمریکایی اطلاعی ندارند که سابقه فوتبال کشورشان این طور بود. باید بدانند این شرایط کشورشان بود که به این نقطه برسند و این بازی از soccer به football تبدیل گردد. ما فردا با تیمی بازی داریم که بازیکنانش در اروپا بازی می نمایند. باید با فکر خودم بازیکنانم را آماده کنم که برترین بازی خود را مقابل آمریکا انجام دهند.

کی روش گفت: اگر فکر خودم و بازیکنان را پرت کنم، به پدر خودم و فوتبال وفادار نبوده ام و کوشش می کنیم بازی خودمان را انجام دهیم.

وی در واکنش به این که هر دو تیم دنبال صعود هستند، گفت: آن چه که باور دارم و همیشه به بازیکنان خودم هم گفتم و می توانید این مسائل را هم بخوانید. چند سالی است که مربی کریم بوده ام و همیشه به او گفتم دوست من وقتی داخل زمین هستی آماده خواندن و رقصیدن باش. نه تنها پدر و پدر بزرگت به تو یاری نمی نمایند، وقتی خواندن و رقصیدن را بلد نباشی، خدای فوتبال به تو یاری نمی نماید. مجددا می گویم، متوجه سوال تان شدم و داستان را هم فهمیدم که افراد حرفه ای باید چطور بازی نمایند. بازی ما مقابل آمریکا به عنوان تیمی است که فقط یک هدف دارد که باید ببرد و صعود کند و ما هم این آرزو را داریم و بگذارید از این نمایش لذت ببریم و وقتی بازی را بردیم، هواداران ایرانی احساس غرور نمایند و هواداران آمریکایی هم از بازی ما احساس غرور نمایند و فوتبال احساس غرور داشته باشد. اجازه دهید فوتبال اعتبار خودش را بالا ببرد و بازی ای داشته باشیم که به فوتبال یاری کند و امیدواریم فردا برترین تیم روزی زمین باشیم! با قدرت و مهارت بیش تر بازی کنیم و قادر باشیم در این بازی گلزنی کنیم. این چیزی است که امید داریم. (خبرنگاران در انتها برای کارلوس کی روش دست زدند.)

منبع: فرارو
انتشار: 7 آذر 1401 بروزرسانی: 7 آذر 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2203

به "کی روش: مهم سرانجام بازی است نه آغاز آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کی روش: مهم سرانجام بازی است نه آغاز آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید