آمریکا در آستانه بحران؛ تصمیم جنجالی 140 نماینده حامی ترامپ

به گزارش مجله عکس، به گزارش خبرنگاران، در جدیدترین مورد از خبرهای مربوط به در پیش بودن یک بحران سیاسی عظیم در آمریکا، روزنامه گاردین گزارش داده که دست کم 140 نفر از نمایندگان جمهوریخواه طرفدار ترامپ در کنگره آمریکا قصد دارند با رأی اعلام شده از سوی الکترال کالج در خصوص پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر مخالفت نمایند.

آمریکا در آستانه بحران؛ تصمیم جنجالی 140 نماینده حامی ترامپ

بر همین اساس اعلام شده حداقل 140 جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالات متحده در هنگامی که کنگره برای تأیید پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب برگزار می گردد، به رأی گیری در انتخابات مجلس اعتراض نمایند.

در همین رابطه آدام کینزینجر نماینده جمهوریخواه ایالت ایلینوی در مجلس آمریکا، می گوید در جلسه 6 ژانویه (17 دی) کنگره، بیش از 100 تَن از هم حزبی هایش نتیجه آرای الکترال را به چالش خواهند کشید.

وی که از معدود اعضای جمهوریخواه کنگره است که از ادعاهای انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا ناراضی است؛ در این باره اضافه نمود: امیدوارم که پیش بینی ام اشتباه باشد.

با این حال، وی مدعی شد اقدامات جمهوریخواهان بیشتر با هدف حفظ آبرو انجام می گردد و نه به امید تغییر نتیجه، چراکه گمان می نمایند عدم مخالفت با تصمیم کالج الکترال مبنی بر پیروزی جو بایدن دموکرات در انتخابات 2020، شانس محافظه کاران را در رقابت های آینده کاهش خواهد داد.

پیشتر نیز دادستان جمهوریخواه ایالت تگزاس در تلاشی نافرجام، از دیوان عالی آمریکا خواسته بود نتیجه آرا در ایالات کلیدی ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا، جورجیا و آریزونا را ابطال کند.

دادخواست اعطای مجوز به مایک پنس برای ابطال پیروزی بایدن رد شد

این در حالی است که در آخرین تقلای متحدان دونالد ترامپ برای ابطال نتیجه انتخابات سوم نوامبر، لوئیس گومرت نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا و گروهی از اعضای جمهوریخواه مجمع گزینندگان از ایالت آریزونا دادخواستی اقامه کردند که در آن خواهان اعطای مجوز به مایک پنس برای ابطال آرای الکترال کالج در نشست روز ششم ژانویه در کنگره شدند.

اما جرمی کرنادل قاضی فدرال که به این دعوی رسیدگی می کرد، در حکمی با رد این دادخواست خاطرنشان کرد که هیچگونه شواهدی دال بر اینکه خوانده ها بخاطر این اقدام به اصطلاح غیرقانونی پنس متحمل زیان شخصی کاملاً تعیین می شوند، ارائه نشده است، بنابراین خوانده ها فاقد اعتبار حقوقی برای طرح این دعوی هستند.

طبق حکم این قاضی فدرال، شرط برخورداری از اعتبار برای طرح دعوی حقوقی به اجرای نقش محدود دادگاه های فدرال در سیستم قانونی ایالات متحده یاری می نماید. و مشکل شاکیان این دعوی آن است که آنها فاقد اعتبار [لازم برای طرح این دعوی] هستند.

دعوت رسمی برای نافرمانی مدنی

از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که واپسین روزهای دوران ریاست جمهوری خود را طی می نماید، در تازه ترین توئیت خود هوادارانش را به تظاهرات فراخواند.

ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: تجمع اعتراضی رأس ساعت 11 صبح ششم ژانویه در شهر نیویورک خواهد بود…جلوی سرقت (آرا) را بگیرید.

این شرایط در حالی است که از پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تحولات این کشور نشان می داد که در صورت شکست ترامپ در این رقابت ها ایالت متحده شاهد بروز اعتراضات پسا انتخاباتی خواهد بود و حتی بعضی تحلیلگران از احتمال بروز آشوب و شروع جنگ خیابانی از سوی هواداران ترامپ سخن گفته بودند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1458

به "آمریکا در آستانه بحران؛ تصمیم جنجالی 140 نماینده حامی ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در آستانه بحران؛ تصمیم جنجالی 140 نماینده حامی ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید