ایران و قرقیزستان بر ارتقای همکاری مالی تاکید کردند

به گزارش مجله عکس، تهران (پانا) - وزیر امور خارجه کشورمان در دومین مرحله از سفر به 4 کشور آسیای مرکزی امروز در بیشکک با روسلان کازاکبایف وزیر امور خارجه قرقیزستان ملاقات و درخصوص موضوعات دوجانبه، همکاری ها منطقه ای و موضوعات بین المللی گفت وگو و گفتگو کرد.

ایران و قرقیزستان بر ارتقای همکاری مالی تاکید کردند

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با تبریک برگزاری پیروز انتخابات اخیر ریاست جمهوری در قرقیزستان و همچنین عید نوروز، به روابط عمیق، تاریخی و فرهنگی کشورمان با مردم منطقه اشاره نمود و با تاکید بر متناسب نبودن حجم روابط مالی - تجاری فی مابین با ظرفیت های موجود، خواهان استفاده از امکانات گسترده موجود برای ارتقای سطح همکاری ها بویژه در حوزه های فنی - مهندسی، راهسازی، سدسازی، احداث نیروگاه های حرارتی، خورشیدی و آبی، حمل و نقل و ترانزیت شد.

ظریف با اشاره به بعضی موانع توسعه همکاری های دو کشور از جمله ویروس کرونا و همچنین ویروس تحریم های یکجانبه، غیر قانونی و ظالمانه آمریکا، ابراز امیدواری کرد با انجام واکسیناسیون این همه گیری پشت سر گذاشته گردد و همچنین ویروس تحریم نیز با انجام تعهدات ایالات متحده رفع و امکان انتفاع دو کشور از همکاری های فی مابین خصوصا در حوزه های مالی و تجاری را فراهم تر سازد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تاکید بر ضرورت مصون سازی روابط فی مابین در زمینه تحریم ها، علاقمندی کشورمان به همکاری کامل با اتحادیه مالی اوراسیا را مورد تاکید قرار داد.

روسلان کازاکبایف وزیر امور خارجه جمهوری قرقیزستان نیز در این ملاقات با تشکر و قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای ارسال یاری های بشر محبت آمیز به مردم قرقیزستان در زمینه مقابله با کرونا، خصوصا با توجه به شرایط سخت ناشی از تحریم ها، به روابط فرهنگی و ارزش های مشترک فی مابین اشاره و آمادگی کشورش برای همکاری های همه جانبه در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، فراوری دارو، ساخت نیروگاه های برقی -آبی کوچک و متوسط و فعال سازی مجدد پروازهای بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

مسائل منطقه خصوصا فرایند صلح در افغانستان و همکاری های دو کشور در حوزه های منطقه ای و بین المللی از دیگر موضوعات مورد گفتگو وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان در این ملاقات بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1619

به "ایران و قرقیزستان بر ارتقای همکاری مالی تاکید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و قرقیزستان بر ارتقای همکاری مالی تاکید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید