حامیان برجام و زنان در پست های کلیدی کابینه جو بایدن

به گزارش مجله عکس، جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا شش عضو کابینه خود را معرفی کرده که در میان آن ها مقام های ارشد وزارت خارجه دوره باراک اوباما دیده می شوند؛ از جمله جان کری، وزیر خارجه اسبق که اکنون مسئول ویژه برنامه های جو بایدن در مقابله با پدیده گرمایش زمین شده است.

حامیان برجام و زنان در پست های کلیدی کابینه جو بایدن

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش بی بی سی، آنتونی بلینکن، به عنوان وزیر خارجه جدید و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن خواهد شد. هر دو نفر از مقام های ارشد وزارت خارجه جان کری در دوره باراک اوباما هستند که در گفتگو های منجر به توافق هسته ای با ایران هم نقش داشتند.

جو بایدن که با برآورد کسب 306 رای الکتورال در برابر 232 رای کسب شده از سوی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا در حال آماده کردن تیم خود است روز دوشنبه، 23 نوامبر، در بیانیه ای که همزمان با انتشار اعضای انتخاب شده برای کابینه منتشر کرد گفت: من به تیمی نیاز دارم که از همان روز اول به من کمک کنند تا دوباره جایگاه آمریکا در صحنه دنیای را تثبیت کنم و بتوانند دنیا را برای مقابله با بزرگترین چالش های روبرو متحد کنند. تیمی که بتواند افزایش امنیت، بهروزی و پاسداشت ارزش های ما را فراهم کند.

روز دوشنبه، 23 نوامبر، دفتر آقای بایدن همچنین سه عضو دیگر کابینه را هم معرفی کرد.

الخاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت داخلی معرفی شده است. وبسایت رئیس جمهوری منتخب در توضیح سابقه آقای کایورکاس نوشته: در صورت کسب رای اعتماد از سنا، اون نخستین لاتین تبار و مهاجری خواهد بود که به عنوان وزیر امنیت داخلی آمریکا برگزیده می شود.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آینده آمریکا در سازمان ملل متحد خواهد بود. خانم گرینفیلد که یک آفریقایی تبار است، از دیپلمات های حرفه ای وزارت خارجه و سفیر سابق این کشور در بسکمک از کشور های آفریقایی، چون کنیا و گامبیا بوده و همچنین در سفارت آمریکا در پاکستان و سوئیس هم مستقر بوده است.

یکی دیگر از اعضای کابینه که جو بایدن روز دوشنبه آن را معرفی کرده است آوریل هینس است که در صورت تایید نخستین زن تاریخ آمریکا خواهد بود که به مقام مدیریت سازمان اطلاعات ملی خواهد شد.

او در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که جو بایدن هم به عنوان معاونش در کاخ سفید حضور داشت، مشاور ارشد اطلاعاتی اوباما بود و نخستین زنی است که به عنوان معاونت سازمان سیا رسیده بود.

از میان 6 عضو کابینه دولت جدید آمریکا تا به امروز 2 زن به سمت های کلیدی سفیر سازمان ملل متحد و مدیر سازمان اطلاعات ملی انتخاب شده اند. یک آفریقایی تبار در میان آنهاست و یک مهاجر متولد کوبا هم وزیر آینده وزارت امنیت داخلی معرفی شده است.

بایدن در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت ورود به کاخ سفید متنوع ترین کابینه تاریخ آمریکا را معرفی خواهد کرد.

علاوه بر کابینه، از میان 16 مقام ارشد نهاد ریاست جمهوری که تا به امروز رسما معرفی شده اند هم زنان با 10 عضو در برابر 6 مرد، اکثریت دارند.

چند عضوی که تا به امروز جو بابدن برای کابینه خود معرفی کرده رویکردی کاملا متضاد با مقام های فعلی دولت دونالد ترامپ دارند

یک نه بزرگ به دیوار ترامپ!

معرفی الخاندرو مایورکاس (یا بنا بر تلفظ آمریکای جنوبی نام او الهاندرو مایورکس) به عنوان وزیر امنیت داخلی، احتمالا یکی از جنجالی ترین انتخاب های جو بایدن و شاید هم مهره مار کابینه او تلقی شود.

کارنامه مایورکاس که خود یک لاتین تبار و مهاجر کوبایی است او را در نقطه کاملا مخالف سیاست های ضد مهاجرتی دونالد ترامپ قرار می دهد.

او را معمار داکا می خوانند. طرحی که باراک اوباما برای باز کردن راه اعطای شهروندی به 700 تا 900 هزار لاتین تبار تهیه کرد. جوانانی که در کودکی به همراه والدین خود و به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده اند، اما با وجود بزرگ شدن در خاک آمریکا و درونی کردن ارزش های اجتماعی و فرهنگی ایالات متحده، هنوز از امتیازات شهروندی این کشور برخوردار نشده اند.

حالا الخاندرو مایورکاس که خود متولد هاوانا، کوبا است، فرصت خواهد یافت که درباره سرنوشت صد ها هزار کودکی که مانند خود او پیش از رسیدن به سن قانونی توسط مادر و پدرشان به آمریکا آورده شده اند تصمیمات جدی بگیرد.

مایورکاس در دولت اوباما-بایدن هم در وزارت امنیت داخلی حضور داشت و در آن دوران حتی رئیس اداره مهاجرت و شهروندی این کشور هم شد. این همان سازمانی است که در چهار سال گذشته دونالد ترامپ به مدد مشاوران راست گرایی، چون استیون میلر، تلاش کرده بود زمینه مهاجرت های قانونی به آمریکا، حتی واجدان شرایط گرین کارت، را هم محدود کند.

جان کری در سال 2016 و تنها چند ماه پیش از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، معاهده پاریس را در حالی که نوه اش را در بغل داشت امضاء کرد تا تاکیدی کند بر اهمیت این معاهده در سرنوشت نسل های آینده دنیا

سمت جدید جان کری چیست؟

جو بایدن در فهرست کابینه خود سمت جدیدی به جان کری، وزیر خارجه پیشین داده است؛ کننده ویژه مبارزه با پدیده گرمایش زمین.

قرار است کری که نقش مهمی در شکل گیری معاهده اقلیمی پاریس برای مبارزه با پدیده گرمایش زمین داشت اکنون به عنوان کننده ویژه رئیس جمهوری آمریکا پیشبرد این معاهده و دیگر اقدامات مشابه آن را در دست بگیرد.

عکس معروف جان کری به هنگام امضای معاهده پاریس و در حالی که نوه خود را در بغل داشت، در ماه های آخر دولت دوم باراک اوباما، این نوید را به فعالان محیط زیست داد که آمریکا عزمش را برای کاهش تولید گاز های گلخانه ای جزم کرده و خواهد توانست دیگر کشور های دنیا را هم برای برداشتن گام های سبز ترغیب کند.

امیدی که با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 2016 خیلی زود جامه یاس پوشید و با اعلام رسمی خروج آمریکا از معاهده پاریس، به افسردگی میان فعالان محیط زیست انجامید.

جان کری، روز دوشنبه، 23 نوامبر، و همزمان با معرفی شدن نامش به عنوان کننده ویژه کابینه در امور اقلیمی گفت: آمریکا به زودی صاحب دولتی خواهد شد که بحران گرمایش زمین را، چون یک تهدید جدی و فوری امنیت ملی لحاظ خواهد کرد و من مفتخرم که بتوانم در کنار رئیس جمهور منتخب، متحدانمان و رهبران جوان جنبش های مبارزه با پدیده گرمایش زمین، به عنوان مسئول ویژه در این زمینه کار کنم.

قرار است جان کری به عنوان مسئول امور اقلیمی در جلسات شورای امنیت ملی کاخ سفید هم حضور یابد.

او که در کابینه دوم باراک اوباما وزیر خارجه شد و جای هیلاری کلینتون را گرفت، در سال 2004 به عنوان نامزد ریاست جمهوری با جورج دبلیو بوش رقابت کرد و مغلوب گردید. کری، همچون جو بایدن، سال ها به عنوان سناتور در کنگره آمریکا حضور داشت و در طی آن 28 سال به ریاست کمیته روابط خارجی سنا هم رسیده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1374

به "حامیان برجام و زنان در پست های کلیدی کابینه جو بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حامیان برجام و زنان در پست های کلیدی کابینه جو بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید