ذخایر 340 تنی طلا در ایران، سالیانه 3 هزار و 200 تن طلا در جهان فراوری می گردد

عضو هیئت مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی گفت: در کشور حداقل 250 تن فراوری طلا از معادن داریم که این رقم تا 340 تن هم می رسد.

ذخایر 340 تنی طلا در ایران، سالیانه 3 هزار و 200 تن طلا در جهان فراوری می گردد

بهروز برنا عضو هیئت مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به ذخایر معادن طلا، گفت: معادن طلا و مواد معدنی در کشورمان شرایط ویژه ای دارند، اکتشافات در بحث طلا توسط سازمان زمین شناسی به طور خاص از دهه شصت آغاز شد که نتایج خوبی را به همراه داشت.

او بیان نمود: یکی از اطلاعاتی که در بحث طلا مفید واقع شد، تجمیع نقشه های ژئوشیمی بود که در کل کشور انجام شد.

عضو هیئت مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران اضافه کرد: هم اکنون 2 معدن طلا وجود دارد که 21 از آن فعال و 9 تای آن غیرفعال و 2 تای آن در حال تجهیز شدن هستند.

برنا با اشاره به تعداد معدن های طلا در کشور و میزان استخراج آن، ادامه داد: در کشور حداقل 250 تن فراوری طلا از معادن داریم که این رقم تا 340 تن هم می رسد، یعنی اگر بخواهیم روی طلا کار کنیم شاید پتانسیل ذخایر تا هزار تن را هم داشته باشیم.

او تشریح کرد: 121 کشور در دنیا بحث اکتشافات طلا را پیگیری می نمایند که رخداد اکتشافاتی طلا در آنجا شکل گرفته است و تاکنون 3 هزار و 200 تن طلا سالانه در کل دنیا استخراج می گردد.

فراوری طلا در ایران باید حداقل به 32 تن برسد

او تشریح کرد: در ایران که یک درصد کل زمین را شامل می گردد، حداقل باید 32 تن طلا فراوری کند که رسیدن به این مرز اکنون انرژی زیادی می خواهد، باید بتوانیم این کار را با یاری بخش خصوصی و دولتی به پایان برسانیم. اما اکنون در حد نرمال عقب هستیم کمااینکه گفته می گردد به مرز 10 تن نیز رسیده ایم و خوشبختانه ذخایر خوبی در کشور داریم.

عضو هیئت مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران با اشاره به اینکه استان های طلاخیز خیلی خوبی در کشور داریم، گفت: آذربایجان غربی، کردستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، سمنان، زنجان، آذربایجان شرقی و حتی اصفهان و استان مرکزی شرایط خوبی برای فراوری مواد معدنی دارند.

برنا با اشاره به اینکه 21 استان در کشور می توانند معدن طلا داشته باشند، ادامه داد: این 21 استان می توانند در بحث طلا ورود نمایند که هم اکنون حداقل 12 استان این معدن را دارند و روی این معادن کار می نمایند.

برنا توضیح داد: ما بزرگترین مصرف نماینده طلا هستیم و رتبه 6 را در دنیا داریم که می تواند پشتوانه خوبی برای اقتصاد کشور باشد و به واسطه این موضوع می توانیم در بحث طلا ورود پیدا کنیم، به خصوص باید کار هایی در بحث های زیست محیطی انجام دهیم و روش های بهینه ای که برای اکتشافات طلا در دنیا وجود دارد را استفاده کنیم تا بتوانیم در بحث فناوری به شرایط مطلوبی برسیم.

آیا کشور توانایی فراوری و صادرات طلا را دارد؟

او در پاسخ به این سوال که کشور توانایی فراوری و صادرات طلا را دارد؟ اضافه کرد: کشومان خوشبختانه پتانسیل این را دارد که به عنوان فراوری نمایندگان طلا در دنیا به شمار آییم. زمانی در موته 5 تن ذخیره در بحث طلا داشتیم که در اکتشافات طلا سرمایه گذاری شد و این عدد را ارتقا دادیم و هم اکنون ذخایر از 5 تن به 340 تن رسید که اتفاق خیلی خوبی بود که همین شرایط را اکنون ترکیه دارد و می توانیم بگوییم اگر طلا به عنوان یک منبع خاص تعریف گردد، می توانیم این شرایط را بهینه کنیم.

عضو هیئت مدیره شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران ادامه داد: خوشبختانه ایمیدرو در زمینه معادن طلا کار های بسیار خوبی انجام داده است و بخش های خصوصی بسیار خوب در این حوزه کار نموده اند و می توانیم بزرگترین فراوری نماینده در منطقه باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 11 آذر 1398 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 495

به "ذخایر 340 تنی طلا در ایران، سالیانه 3 هزار و 200 تن طلا در جهان فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخایر 340 تنی طلا در ایران، سالیانه 3 هزار و 200 تن طلا در جهان فراوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید