سقوط بی سابقه معاملات مسکن

به گزارش مجله عکس، شرایط معاملات مسکن در اولین ماه از سال جدید در یک آمار رسمی منعکس شد. اطلاعات سامانه رهگیری معاملات املاک نشان می دهد فروردین سال جاری در تهران حجم فروش آپارتمان به شکل بی سابقه ای سقوط کرد و به کمتر از 1250 واحد مسکونی رسید.

سقوط بی سابقه معاملات مسکن

جهت دریافت خدمات آلاچیق برای حیاط با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

این، دومین رکورد رکود معاملاتی در بازار مسکن طی یکسال اخیر است. پیش تر - مرداد پارسال - حجم فروش آپارتمان در پایتخت با ثبت 2900 فقره قرارداد، به پایین تر از کف متعارف معاملات ریزش نموده بود، اما در آغاز معاملات مسکن سال 99، ضربه کرونا رکورد تازه ای از رکود ملکی را به ثبت رساند.

ویروس رکودساز در عین حال بر تورم مسکن غلبه نموده است؛ به طوری که ماه گذشته متوسط قیمت مسکن با 2 درصد کاهش نسبت به اسفند 98، از مترمربعی 15 میلیون و 600 هزار تومان به سطح کمتر از 15 میلیون و 300 هزار تومان بازگشت.

قطع حلقه اتصال خریدار و فروشنده با اعمال ممنوعیت فعالیت واسطه های ملکی در راستای طرح فاصله گذاری اجتماعی در ماه فروردین از یک سو و پرهیز دو سمت بازار از انجام معامله در ماه شیوع کرونا - برای در امان ماندن از موج ابتلا- از سوی دیگر؛ دو عامل اصلی کاهنده معاملات مسکن محسوب می شوند. با این حال، کرونا تنها دلیل این رکود نیست.

سقوط بی سابقه معاملات مسکن

سقوط بی سابقه تعداد معاملات خرید مسکن در فروردین ماه به دلیل شیوع بیماری کرونا، منجر به مهار تورم ملکی پایتخت شد.

آنالیز ها بر پایه آمار های رسمی مربوط به تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه 99 که روز گذشته توسط بانک مرکزی منتشر شد نشان می دهد درحالی که بازار مسکن سال گذشته با جهش قیمتی به سرانجام رسید و همزمان رشد 9 درصدی تورم ماهانه مسکن در اسفندماه با ورود به کانال 15 میلیون تومان منجر به معامله هر مترمربع واحد مسکونی با میانگین قیمت 15 میلیون و 658 هزارتومان شد، اما در فروردین ماه تحت تاثیر یک علت عمده، حجم معاملات مسکن سقوط کرد و همین موضوع مهار تورم ملکی در پایتخت را منجر شد.

آمار های رسمی نشان می دهد در فروردین ماه سال جاری میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران به 15 میلیون و 295 هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با میانگین قیمت یک ماه قبل یعنی اسفند 98 با کاهش 3/ 2 درصدی همراه شد. تورم نقطه ای مسکن در فروردین ماه سال جاری به 34 درصد رسید.

تحلیل های کارشناسی نشان می دهد عامل مهار تورم ملکی در پایتخت شیوع بیماری کرونا، کاهش مراجعات و رفت و آمد به بازار مسکن در فروردین ماه و در نتیجه سقوط بی سابقه حجم معاملات مسکن طی یک ماه در فروردین ماه 99 است.

در فروردین ماه سال جاری براساس اعلام بانک مرکزی، مجموعا هزار و243 فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسید که این میزان در مقایسه با اسفندماه با کاهش 86 درصدی و در مقایسه با فروردین ماه سال قبل با افت بی سابقه 60 درصدی همراه شده است.

حجم هزار و 200 فقره ای معاملات خرید مسکن کمترین میزان معاملات خرید واحد های مسکونی در شهر تهران در تاریخ ثبت تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی پایتخت در آمار های رسمی است.

در همه فروردین ماه های سال های گذشته که به دلیل نیمه تعطیل بودن بازار مسکن معمولا تعداد کمتری معاملات خرید مسکن در شهر تهران به ثبت می رسید دست کم 3 هزار فقره معامله انجام می شد؛ حتی در فروردین ماه سال 98 که بازار مسکن به دلیل جهش قیمتی سال 97 در شرایط رکود به سر می برد حول وحوش 4 هزار فقره معامله خرید مسکن در آمار های رسمی به ثبت رسیده و اعلام شد.

در سال گذشته، در مردادماه کمترین میزان معاملات خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسید. در این ماه رکورد کمترین حجم معاملات خرید مسکن معادل 2900 فقره معامله خرید آپارتمان ثبت شد. این در حالی است که رکورد کمترین تعداد معامله خرید مسکن در شهر تهران در فروردین ماه سال جاری به روز شد و از 2900 فقره معامله خرید آپارتمان در مردادماه 98 به هزار و 243 فقره معامله در اولین ماه از سال 99 رسید.

میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در حالی در اسفند سال گذشته به کانال 15 میلیون تومان وارد شد و جهش 9 درصدی در مقایسه با میانگین قیمت 14 میلیو ن. و400 هزار تومانی هر مترمربع مسکن در پایتخت را موجب شد که انتظار می رفت در ابتدای سال 99 رکود معاملاتی در نتیجه این جهش قیمتی در بازار مشاهده گردد. با این حال، ضربه کاری به بازار مسکن فروردین ماه را کرونا به بازار معاملات خرید و فروش آپارتمان وارد کرد.

در واقع مهم ترین دلیل این موضوع نگرانی متقاضیان مسکن از ابتلا به بیماری کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی بود. ضمن آنکه به دلیل جهش قیمت مسکن در اسفندماه 98 انتظار می رفت بازار مسکن در بهار سال جاری و به خصوص فروردین ماه در کمای معاملاتی فرو رود.

به دلیل اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و مشخص ضوابط ویژه برای فعالیت کسب و کار ها عملا بنگاه های مسکن سه هفته اول فروردین ماه سال جاری را تعطیل بودند و حتی در مواردی که به صورت موردی بعد از صدور مجوز بازگشایی بنگاه ها، واسطه های ملکی اقدام به بازگشایی بنگاه های مسکن در هفته چهارم کردند بخش قابل توجهی از متقاضیان خرید وفروش مسکن به دلیل نگرانی از ابتلا به بیماری کرونا، از ورود به بازار و انجام معامله خودداری کردند. در واقع در فروردین ماه سال جاری عملا حلقه واسط بین خریداران و فروشندگان بازار مسکن شهر تهران وجود نداشت و این اتصال قطع بود.

با این حال بعضی از متقاضیان خرید وفروش آپارتمان از جمله پول لازم ها، افرادی که به دلیل فرا رسیدن موعد دریافت وام مسکن به بودجه نقدی موردنظرشان برای خرید مسکن دست یافتند و تا حدودی بخشی از تقاضای سرمایه گذاری با حضور در بازار معامات ملکی، معامله 1243 فقره واحد مسکونی را انجام داده و به ثبت رساندند.

هر چند این میزان معامله مسکن در یک ماه به معنای سقوط بی سابقه معاملات مسکن به لحاظ تعداد خرید واحد های مسکونی محسوب می گردد، با این حال این سقوط بی سابقه که تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا معاملات مسکن را تحت تاثیر قرار داد جهت تورم ملکی در پایتخت را نیز تغییر داد.

این رویداد نه تنها از ادامه جهت افزایشی تورم ملکی در شهر تهران جلوگیری کرد بلکه میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در فروردین ماه در مقایسه با اسفند 98 را معادل 3/ 2 درصد کاهش داد. میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در این ماه در مقایسه با یک ماه قبل از آن-اسفند 98-مترمربعی حدود 300 هزار تومان افت کرد و تورم نقطه ای مسکن نیز از 42 درصد در اسفند پارسال در اسفندماه به 34 درصد در فروردین ماه رسید.

در واقع نه تنها شیب تورم نقطه ای مسکن در فروردین ماه سال جاری از 42 درصد در اسفند پارسال به 34 درصد رسید و کاهشی شد بلکه جهت تورم ماهانه مسکن در این ماه نیز منفی شد. این در حالی است که پیش تر در تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد از شرایط بهاری بازار معاملات مسکن پیش بینی ثبت حدود هزار تا دو هزار فقره معامله خرید مسکن در فروردین ماه به عمل آمده و اعلام شده بود.

با این حال سوال مهمی که هم اکنون تحت تاثیر این سقوط بی سابقه حجم معاملات و عقبگرد قیمتی مسکن در فروردین ماه سال جاری وجود دارد آن است که آیا شرایط فعلی به معنای رکود سنگین و فرایند کاهشی قیمت مسکن ادامه دار خواهد بود؟

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 952

به "سقوط بی سابقه معاملات مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط بی سابقه معاملات مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید