شهرهای هوشمند؛ روی دیگر حکمرانی اینترنت

به گزارش مجله عکس، به گزارشخبرنگاران؛ شهر هوشمند از جمله مباحثی است که این روزها از سوی کارشناسان بسیاری مورد آنالیز قرار گرفته است. پای بحث پیرامون شهر هوشمند در مجمع حکمرانی نیز به میان آمد. در روز نخست این رویداد، متخصصان درباره مفهوم شهرهای هوشمند بحث هایی را شکل دادند. کارشناسان اجلاس بر این موضوع که شهرهای سراسر دنیا اعم از شهرهای کوچک و کلان شهرها با چالش های مشابه ناشی از فرایند شهرنشینی روبرو هستند هم نظر بودند. افزایش ساکنان شهرها و حومه ها، دولت های محلی را وادارد به ارائه الگویی تازه برای خدمات حمل و نقل، امور اداری و فرایند اجرای قانون می نماید.

شهرهای هوشمند؛ روی دیگر حکمرانی اینترنت

جانوس سیزینسکی، نماینده تام الاختیار دولت لهستان در امور امنیت سایبری، در حاشیه این اجلاس، اشاره نمود که در این شرایط مقامات محلی به طور فزاینده ای به سمت فناوری های مدرن مانند هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده ها و دیجیتال سازی متمایل شده اند که این تکنولوژی ها می توانند در فرایندهایی مانند طراحی و اجرای برنامه های داخلی و بهبود خدمات دولتی و ساده سازی حکمرانی داخلی تا حدود زیادی مؤثر باشند.

برای مقامات بسیاری از دولت های محلی عبارت شهر هوشمند صرفاً یک تئوری روی کاغذ نیست بلکه آن ها به بازدهی ملموس شهر هوشمند به عنوان یک ابزار عملی باور دارند. متخصصان در خصوص ایجاد تحولاتی مانند بودجه هوشمند و مدیریت هوشمند در عصر نو، بسیار امیدوار و خوشبین هستند.

سیزنسکی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون شهرهای هوشمند، شرح داد که آنلاین شدن فرایندهای اداری و بوروکراتیک موجب کوتاه شدن صف های مردم متقاضی این خدمات می گردد و تمرکز کارمندان را به امور مهم تری معطوف می نماید و همه این عوامل باعث بهینه سازی فرایندها و صرفه جویی در بودجه شهری می گردد.

جانوس سیزینسکی خاطر نشان کرد که حتی بخش های دیجیتال و آنلاین مجمع حکمرانی اینترنت در شهر کاتوویتس لهستان نیز با یاری فناوری های مشابهی برگزار شده است.

وی در ادامه اضافه نمود: برای هوشمند کردن شهرها به سرمایه ای کلان احتیاج است اما زمانی که این اقدام صورت گیرد می توانیم از فناوری برای بسیاری از مسائل روزمره استفاده نموده و زندگی میلیاردها نفر در سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار دهیم.

سیزینسکی بعلاوه در پاسخ به سوالی مهم در خصوص چگونگی امکان تسریع دیجیتالی شدن در منطقه های که در حال حاضر دسترسی به اینترنت ندارند، گفت: قطعا برای محقق کردن این مهم در منطقه ها فاقد دسترسی به اتصال اینترنت، صرف صدها میلیارد یورو احتیاج است. من معتقدم که این امر کاملاً امکان پذیر است و بازار مالی توانایی تأمین این بودجه را داد. با نگاهی به سرمایه ای که برای مقابله با همه گیری کرونا ویروس صرف شده، هزینه این مبلغ برای اقتصاد دنیای قابل دسترسی و قابل تحقق به نظر می رسد.

وی در ادامه سخنان خود، اضافه نمود: توسعه فناوری های نوآورانه و دیجیتال سازی که با عنوان توسعه و سازگار کردن زیرساخت های مدرن همگام با زندگی شهفرایندان تعریف می گردد، عنصر کلیدی سیاست دولت لهستان و بسیاری از دیگر کشورهای دنیا است.

پدیده شهرنشینی در قرن حاضر، با سرعتی بی سابقه در حال رشد و توسعه است. با تداوم این فرایند، پیش بینی می گردد که تا سال 2050، جمعیت شهرنشین دنیا به بیش از 66 درصد برسد. از همین روی، استفاده از فناوری های نوظهور در حوزه مدیریت شهری، امری بسیار حیاتی و حائز اهمیت محسوب می گردد. بنابراین، عجیب نیست که احداث چنین شهرهایی و دیجیتال سازی زیرساخت های بسیاری از منطقه ها شهری دنیا، در دستور کار توسعه بیشتر کشورهای دنیا قرار گرفته و به دغدغه ای بزرگ برای متخصصان بدل شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 2056

به "شهرهای هوشمند؛ روی دیگر حکمرانی اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای هوشمند؛ روی دیگر حکمرانی اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید