ملاحظات مهران مدیری برای شب نشینی ، در دورهمی هم خودسانسوری نداشتیم

به گزارش مجله عکس، نویسنده متن برنامه های دورهمی و شب نشینی ضمن اشاره به ملاحظات و حساسیت های مهران مدیری برای ادامه راستا در این قالب، تاکید دارد حذف ممیزی تفاوت چندانی میان این دو برنامه ایجاد نکرده است.

ملاحظات مهران مدیری برای شب نشینی ، در دورهمی هم خودسانسوری نداشتیم

به گزارش مهر؛ امیر وفایی نویسنده متن برنامه شب نشینی که قرار است در شکل و شمایلی مشابه برنامه تلویزیونی دورهمی با اجرا و کارگردانی مهران مدیری به صورت اینترنتی عرضه گردد درباره مختصات این برنامه گفت: هنوز ابتدای راه فراوری این برنامه است و تنها یک قسمت از آن ضبط شده و نمی توان توضیح دقیقی از جزئیات پلاتوهای برنامه داد.

وی درباره اینکه عرضه اینترنتی برنامه و نبودش در محدودیت های تلویزیون چقدر به آزادتر شدن فضای پلاتوها منجر خواهد شد، مطرح نمود: من زمانی هم که در تلویزیون و برنامه دورهمی مشغول به کار بودم، آنچه را که به ذهنم می رسید، می نوشتم و خودسانسوری نمی کردم. البته برای خودم یک چارچوب قائل هستم و اینگونه نیست که بگویم اکنون خوشحالم که فضا آزادتر است، چون آن موقع هم کاری به اینکه برنامه برای مدیوم تلویزیون است، نداشتم و خیلی وقت ها خیلی چیزها نوشتیم و اتفاقا از تلویزیون هم پخش شد.

  • تلویزیون از شوخی هایی که با آن داشتیم استقبال کرد

نویسنده دورهمی اظهار کرد: یک ویژگی دورهمی همین بود که گاهی حرف هایی از آن بیان می شد که هر کسی مطرح نمی کرد. ما بنایی را با مدیری گذاشتیم که خود را سانسور نکنیم به خصوص که در فصل آخر این برنامه سانسور کمتری داشت. البته پیش از آن هم خیلی جزیی بود. ما حتی با خود تلویزیون هم خیلی شوخی کردیم که خودشان هم استقبال نموده و گفتند اگر بعضی نکات را خودمان در تلویزیون بگوییم بهتر از بیرون از سازمان است.

وی درباره سانسور در برنامه های طنز و سایر برنامه های تلویزیونی مطرح نمود: آنچه که اسمش سانسور شده است بیشتر سلایق شخصی بعضی افراد است که این سلایق را اعمال می نمایند. درنهایت یک مدیر اصلی باید در این موارد دستور بدهد ولی چون دسترسی به مدیران اصلی کم است و این همه برنامه را نمی توان با نفر اصلی هماهنگ کرد یک سری این میان دست به سانسور می زنند.

این نویسنده در پاسخ به گلایه هایی که از طرف بعضی نویسندگان درباره سانسورها مطرح می گردد توضیخ داد: بهتر است که نویسنده دغدغه خود را بنویسد و خودش را سانسور نکند. البته این را هم بگویم خیلی از آدم هایی که می گویند سانسور ما را اذیت می نماید به مدیوم ها و رسانه های دیگر رفتند و بدون سانسور و خط قرمز کار کردند و دیدیم که نتیجه کارشان هم فرق چندانی نکرد.

  • تاکید مهران مدیری در شب نشینی روی چیست؟

وفایی درباره اینکه چه نکاتی را در برای برنامه اینترنتی شب نشینی در نظر دارد در پلاتوها بنویسد، اظهار کرد: من بیشتر از 200 قسمت پلاتو برای دورهمی نوشتم و گاهی فکر می کنم برای هر فصل جدید چه مانده است که بگوییم و شوخی تکراری نداشته باشیم اما چیزی که برایم مهم است و مهران مدیری روی آن تاکید دارد این است که روی جریانی که همه جا اتفاق می افتد، نیفتیم.

وی افزود: ما در سری دوم دورهمی شوخی های سیاسی اجتماعی داشتیم که نو بود و صراحت لهجه داشت ولی الان دیگر جدید نیست چون در همه برنامه ها حتی برنامه آشپزی هم این تیکه ها را مطرح نموده اند، خود ما دیگر نمی خواهیم به سمت این شوخی ها برویم و سعی کردیم نکاتی را که هزار بار گفته شده است دیگر نگوییم.

این نویسنده یادآور شد: سعی ما در شب نشینی این است که موضوعات کوچک را پیدا کنیم و به آنها بپردازیم و همه اینگونه متوجه موضوعی شوند.

  • دورهمی جهت شوخی و طنز در تلویزیون را تندتر کرد

وی با اشاره به بعضی از شوخی ها در دورهمی مطرح نمود: شوخی با بعضی مسائل کشوری مثل زلزله تلخ است کمااینکه خود ما هم شوخی ای داشتیم و گرفتار شدیم. از طرف دیگر سراغ شوخی های سیاسی و یا شوخی های اجتماعی که همه با آنها شوخی دارند، نمی رویم و تاکید مهران مدیری این است که سراغ نکات جدیدتر برویم. به نظرم دورهمی جهتی را باز کرد که شوخی هایی در تلویزیون با موضوعات سیاسی اجتماعی انجام می گردد تندتر شده است. حتی شوخی هایی که با دولت کردیم باعث شد نگاه مخاطبان فضای مجازی هم در شوخی ها تندتر شد.

وفایی در ادامه درباره شوخی با مسئولان سیاسی گفت: حالا سعی داریم فضاهای نو پیدا کنیم با خودمان یا مردم شوخی کنیم و اگر قرار باشد با مسئولان شوخی کنیم باید سراغ نکته هایی برویم به درد بخور باشد و اگر طنازی آن کم و یا به دردنخور باشد بهتر است اصلا سراغش نرویم.

  • بازخورد مردم نسبت کمرنگ و پررنگ شدن شوخی های دورهمی

نویسنده شب نشینی و دورهمی در ادامه تاکید نمود که قرار نیست در شوخی ها حرف های دهن پرکن و شعاری بیان نمایند و گفت: خیلی ها فکر می نمایند اگر حرف هایی بزرگتر از دهان خود بزنند بیننده شگفت زده می گردد و می گوید عجب مجری ای است که چنین حرف هایی می زند، در حالی که این غلط است و ما هم اصلا به دنبال بیان چنین حرف هایی نیستیم.

وفایی در انتها تاکید نمود: البته یک نگاه بدبینانه وجود دارد که هر کاری انجام دهید فکر می نمایند یک اتفاقی پشت پرده وجود دارد، مثلا زمانی که ما فتیله شوخی ها را پایین می کشیدیم بازخوردهایی داشتیم که فکر می کردند به ما گفته شده است که با کسی یا چیزی شوخی نکنیم و یا اگر شوخی ها تندتر می شد عده ای می گفتند اینها به جایی وصل هستند و بهشان اجازه داده. اند که شوخی نمایند به هر حال نگاه بدبینانه ای وجود دارد که همه دنبال پشت پرده ها می گردند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 305

به "ملاحظات مهران مدیری برای شب نشینی ، در دورهمی هم خودسانسوری نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاحظات مهران مدیری برای شب نشینی ، در دورهمی هم خودسانسوری نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید