هندی ها فقط چند ماه فرصت دارند

به گزارش مجله عکس، چندین سال است که توسعه میدان فرزاد بی در بلاتکلیفی مانده است. به تازگی وزیر نفت با هندی ها اتمام حجت نموده که زمان زیادی برای تصمیم گیری ندارند و اگر تا چند ماه دیگر پیش قدم نشوند، استارت کار زده خواهد شد.

هندی ها فقط چند ماه فرصت دارند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، قرار بود طرح جامع توسعه میدان گازی فرزاد B تا انتها سال 1387 امضا گردد، اما این اتفاق محقق نشد تا این که در مردادماه سال 1388، منابع خبری از تصمیم ایران برای مذاکره با هند درباره میدان گازی فرزاد B خبر دادند. اما از سال 1388 که خبر حضور هندی ها در فرزاد B قطعی شد، تا سال 1390 همچنان توسعه این میدان گازی منتظر نهایی شدن مذاکرات شرکت ملی نفت ایران با یک کنسرسیوم هندی بود.

مذاکره ای که حتی دو سال بعد از آن هم نهایی نشد و در اردیبهشت 1392، مدیرعامل وقت شرکت نفت فلات قاره در خصوص توسعه میدان فرزاد B شرح داد با توجه به این که سرمایه گذاری در این میدان بسیار بالاست، ریسک بالایی را به همراه دارد، اما در حال حاضر در حال مذاکره با مسؤولان انرژی هند هستیم. مذاکرات از سالی به سال دیگر موکول می شد، بدون اینکه نتیجه ای در پی داشته باشد.

در نهایت 21 فروردین 1395 بود که وزیر نفت و گاز هند گفت مذاکرات درباره فرزاد B پیش از تحریم ها اجرا شده و بنابراین خارج از مناقصه به شرکت هندی داده می گردد. به گفته پرادان اگرچه هنوز توافقی برای قیمت گذاری گاز میدان فرزاد B صورت نگرفته اما این پروژه حتماً به یک شرکت هندی می رسد. با این که پرادان با قطعیت از واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد خبر داده بود اما اختلافات همچنان ادامه داشت. البته موضوع مورد بحث دو کشور اقتصادی بود و از نظر فنی به توافق رسیده بودند.

به توافق نرسیدن ایران و هند تا جایی ادامه پیدا کرد که ایران به دنبال راه های دیگری برای توسعه میدان گازی فرزاد B رفت. از جمله این راه ها مذاکرات به شرکت های دیگر نفتی و همچنین طراحی مدل EPCF و پکیج های کوچک تر برای توسعه این میدان به بازار بود. بیژن زنگنه - وزیر نفت - حتی اوایل اسفند سال 1395 صراحتاً بیان کرد پیشنهاد هند مورد بحث قرار می گیرد اما با آن ها به توافق نرسیدیم و بعید است به این سادگی به توافق برسیم. زیرا فاصله پیشنهاد ما و هندی ها از نظر قیمت خرید گاز زیاد است. بنابراین ممکن است توسعه این میدان به شرکت دیگری داده گردد.

البته توسعه این میدان از آن موقع تا کنون به کشور و شرکت دیگری داده نشده اما به تازگی وزیر نفت بیان کرد که امیدوارم کار این میدان را به صورت اکتشاف توصیفی به زودی شروع کنیم، اگر هندی ها ظرف چند ماه آینده بیایند، ما آماده ایم با آنها کار کنیم، در غیر این صورت خودمان به صورت مستقل آن را توسعه می دهیم.

وی ماه گذشته نیز درباره این مساله گفته بود که طرحی برای تأمین اقتصادی توسعه میدان گازی فرزاد B آماده شده و قرارداد و دیگر مسائل مرتبط به آن نیز در حال تنظیم است، اگرچه هنوز هندی ها برای توسعه میدان گازی فرزاد B جلو نیامده اند اما قصد ما این است که آخرین مذاکرات نیز با آن ها انجام گردد. البته اگر همچنان اعلام آمادگی نکردند کار را با یک شرکت ایرانی پیش خواهیم برد. البته اگر شرکت هندی جلو بیاید و اعلام آمادگی کند، آن ها در اولویت وزارت نفت برای تکمیل این میدان گازی خواهند بود.

میدان گازی فرزاد B یکی از میدان های گازی مشترک ایران و عربستان است که در سال 2012 کشف و فراوری گاز طبیعی و میعانات گازی آن از سال 2013 توسط عربستان شروع شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 356

به "هندی ها فقط چند ماه فرصت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هندی ها فقط چند ماه فرصت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید