واکنش ها به مکلف شدن الزرفی برای تشکیل کابینه عراق

به گزارش مجله عکس، خبرنگاران - گروه بین الملل: برهم صالح رئیس جمهوری عراق رسماً عدنان الزرفی را مأمور تشکیل کابینه موقت این کشور کرد.

واکنش ها به مکلف شدن الزرفی برای تشکیل کابینه عراق

همچنین امروز یک نشست در کاخ السلام، مقر اقامت برهم صالح با حضور الزرفی و محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق برگزار شد.

الزرفی کننده مجلس عراق وابسته به ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی و استاندار اسبق استان نجف به شمار می رود.

پیشتر نیز حدس هایی در خصوص مامور شدن الزرفی برای تشکیل کابینه عراق منتشر شده بود.

الزرفی باید طی 30 روز کابینه جدید این کشور را تشکیل دهد؛ کاری که محمد علاوی نخست وزیر قبلی در انجام دادن آن ناکام ماند.

عدنان الزرفی متولد سال 1966 در نجف اشرف است. وی فارغ التحصیل دانشکده فقه در دانشگاه کوفه در مقطع دکترا است.

الزرفی در سال 1988 به حبس ابد در زندان ابوغریب محکوم شد اما در سال 1991 از آن گریخت.

وی در سال 2004 جنبش الوفاء را در عراق راه اندازی کرد. الزرفی حدود 3 سال در عربستان اقامت داشت و از سال 1994 تا سال 2003 در آمریکا به سر برد.

از پُست هایی که تا به امروز در اختیار داشته می توان به استانداری نجف، عضویت در شورای استانداری نجف، ریاست فراکسیون الوفاء، معاونت امور اطلاعات در وزارت کشور و هم چنین دبیرکلی جنبش الوفاء اشاره کرد.

الزرفی درباره خود می گوید: من یک ملی گرای دموکرات هستم که به استقلال عراق از هر وابستگی خارجی ایمان دارم. عراق باید از اختلافات مذهبی و قومی بر اساس ارزشهای ملی دور بماند. عراق یک کشور عربی- اسلامی است که نقش مهمی در ثبات منطقه ایفا می کند.

اما چرا انتخاب الزرفی با مخالفت شدید ائتلاف فتح روبرو شد؟

ائتلاف فتح امروز سه شنبه با صدور بیانیه ای به اقدام برهم صالح رئیس جمهوری عراق در مکلف کردن عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه خارج از فرایند قانون اساسی واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است: ما مخالف اقدام غیرقانونی که رئیس جمهوری در مکلف کردن نامزدی خارج از فرایند قانون اساسی که بر ضرورت مکلف کردن نامزد فراکسیون بزرگ مجلسی تاکید دارد، هستیم.

ائتلاف فتح اعلام کرد: هم قانون اساسی زیرپاگذاشته شده است و هم به توافق میان گروههای سیاسی عمل نشده است. رئیس جمهور عراق مسئول تبعات این اقدامات تحریک آمیز است و ما برای مقابله با این اقدام ضد قانون اساسی هر اقدامات لازم را به عمل خواهیم آورد.

کریم علیوی کننده ائتلاف فتح نیز در خصوص مکلف شدن الزرفی برای نخست وزیری شرح داد کابینه عدنان الزرفی در داخل مجلس راه به جایی نخواهد برد.

وی افزود: عدنان الزرفی با کابینه ای ضعیف از سوی حیدر العبادی و برخی گروههای سنی و کُردی می آید و این ناموفق و عمرش کوتاه خواهد بود و در مجلس راه به جایی نخواهد برد زیرا بر پایه های قوی سیاسی پایدار نیست.

علیوی گفت: سرنوشت کابینه الزرفی هم مشابه محمد توفیق علاوی خواهد بود.

این کننده ائتلاف فتح عراق اعلام کرد: عمر دولت الزرفی یکماهه است یعنی تا زمان رای اعتماد در داخل مجلس که هرگز رای اعتماد را به دست نخواهد آورد.

علیوی تاکید کرد: رئیس جمهور به مخالفت فتح توجهی نکرد و ما به شدت با مامور شدن الزرفی مخالفیم و موضوع به العبادی و بخشی دیگر مربوط می شود که در اقدامی نادرست امضا جمع کردند در حالی که ائتلاف بزرگ مجلسی باید دولت را تشکیل بدهد.

وی اعلام کرد: اینکه برخی کنندگان شیعی، سنی و کُردی بیایند و امضا جمع کنند و نامی را به رئیس جمهور ارسال کنند این نادرست و مغایر با قانون اساسی است.

واکنش عصائب اهل الحق

عصائب اهل الحق به مامور شدن عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه در عراق از سوی برهم صالح واکنش نشان داد.

حسن سالم کننده وابسته به فراکسیون صادقون در مجلس عراق ضمن ابراز ناخرسندی از این موضوع، افزود: رئیس جمهور قانون اساسی عراق را نقض کرده است. وی نامزد ائتلاف بزرگ را نادیده گرفته و فردی دو تابعیتی و جنجالی را مامور تشکیل کابینه کرده است. مامور شدن الزرفی با خواسته های تظاهرات کنندگان و مرجعیت دینی در تضاد است.

وی تاکید کرد: ائتلاف فتح، حکمت، قانون و برخی از گروههای سیاسی مخالف نخست وزیری عدنان الزرفی هستند.

واکنش کتائب سیدالشهداء

فالح الخزعلی کننده وابسته به فراکسیون کتائب سیدالشهداء در مجلس عراق با مامور شدن عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه به مخالفت برخاست.

وی اعلام کرد: خواسته های تظاهرات کنندگان و مرجعیت دینی و گروههای سیاسی با نخست وزیر مکلف سازگار نیست.

واکنش حشد الشعبی عراق

محمد البصری از فرماندهان حشد شعبی عراق به مکلف شدن عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه واکنش نشان داد.

وی درباره امکان انحلال حشد شعبی از سوی الزرفی آنطور که شایعه شده است، گفت: گمان نمی کنم که وی در دوره انتقالی در راستای انحلال حشد شعبی حرکت کند زیرا ماموریت های بزرگی انتظار وی را می کشد که در راس آنها اصلاح قانون اساسی و مهیا کردن شرایط برای برگزاری انتخابات زودهنگام است. هنوز زود است که از انحلال حشد شعبی گفته شود و آن نهاد امنیتی است که تا زمان که مجلس برقرار است، پابرجا خواهد ماند. فقط مجلس می تواند حشد شعبی را منحل کند و بعید است که مجلس این کار را انجام دهد.

البصری تاکید کرد: انتخاب الزرفی موضوعی سیاسی است و ما نهاد نظامی هستیم.

واکنش جریان حکمت عمار حکیم

جریان حکمت ملی عراق بر اساس پیام توئیتری رهبر این جریان که روز گذشته منتشر شده اعلام کرد هیچ نقشی در انتخاب نخست وزیر برای دوره انتقالی نداشته است.

متن پیام روز گذشته سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق به شرح زیر است:

از آنجا که با ماندن در معادله تعویق مسائل کشور مخالفیم و با حسابگری های سیاسی ای که منافع عالی عراق و شهفرایندانش را رعایت نمی کند و شرایط فعلی کشور را در نظر نمی گیرد موافقت نداریم، تصمیم گرفتیم که از این پس در مأموریت انتخاب نامزدها برای سِمت نخست وزیری در مرحله انتقالی شرکت نکنیم.

لازم است تأکید کنیم که حضور جریان حکمت ملی با هدف تلاش برای ایجاد برون رفت از بن بست سیاسی و معطل ماندن منافع کشور بوده و بس. بار دیگر بر این موضع تأکید می کنیم که مأموریت نامزد آینده صرفاً بازیابی اقتدار حکومت و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای انتخابات پیش از موعد در سال جاری میلادی است.

واکنش کردها و حزب بارزانی

ریبین سلام عضو حزب دموکرات کردستان عراق به مکلف شدن عدنان الزرفی رئیس فراکسیون النصر برای تشکیل کابینه عراق واکنش نشان داد.

وی افزود: کردها مسئله ای با اسامی ندارند و از مکلف شدن عدنان الزرفی استقبال می کنند و برای وی آرزوی موفقیت داریم.

سلام از الزرفی خواست که متوجه آنچه منجر به شکست محمد توفیق علاوی شد، باشد و حقوق همه طیف ها را مورد توجه قرار دهد و مطابق قانون اساسی عمل کند.

وی اعلام کرد: کردها در صورتی که وی به قانون اساسی عمل کند و از توازن و شراکت حمایت کند، حامی وی خواهند بود.

واکنش سازمان ملل

جینین پلاسخارت فرستاده سازمان ملل به عراق در حساب کاربری خود در توئیتر به معین نامزد جدید نخست وزیری این کشور واکنش نشان داد.

واکنش فرستاده سازمان ملل به تحولات عراق ساعاتی پس از آن صورت گرفته که برهم صالح رئیس جمهور عراق، طی حکمی رسماً عدنان الزرفی را مأمور تشکیل کابینه کرد.

در این ارتباط، جینین پلاسخارت از معین نامزد نخست وزیر برای تشکیل کابینه استقبال کرده و در ادامه گفته است: عراق در روبروه با بحران های بهداشتی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی نیازمند یک کابینه دولتی مؤثر و کارآمد است.

کننده سازمان ملل همچنین از کار سخت پیش رو، حمایت از همه نیروها و گروه های سیاسی برای موفقیت و وحدت خبر داده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 900

به "واکنش ها به مکلف شدن الزرفی برای تشکیل کابینه عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به مکلف شدن الزرفی برای تشکیل کابینه عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید