کجی گردن بچه ها را جدی بگیرید

به گزارش مجله عکس، باشگاه خبرنگاران/ فهیمه اوکاتی، متخصص فیزیوتراپی درباره تورتیکولی یا کجی گردن نوزادان اظهار کرد: تورتیکولی یک موقعیت غیرطبیعی سر و گردن بوده که بیشتر در نوزادان شیوع دارد. این عارضه ممکن است بر اثر کشیدگی عضله استرنوکلیدوماستوئید (ماهیچه جناغی پستانکی) در یک طرف گردن ایجاد شود. گاهی اوقات ضخامت یا توده ای در این عضله دیده شده که به آن فیبروماتوز کولی یا فرم مادرزادی تورتیکولی گفته می شود؛ در این فرم ممکن است عضلات دیگر گردن یا شانه هم سفت باشند.

کجی گردن بچه ها را جدی بگیرید

چه عواملی تورتیکولی را ایجاد می کنند؟

او بیان نمود: تورتیکولی می تواند ناشی از ناهنجاری های بافت نرم یا استخوانی، مسائل بینایی یا تروما (ضربه) هم باشد. برخی اوقات ممکن است این عارضه ناشی از خواباندن طولانی مدت کودک روی شکم باشد. هنگام مراجعه کودک مبتلا به کجی گردن به متخصص، پزشک حرکت سر کودک را ارزیابی می کند و به کمک اشعه ایکس، تصویربرداری از گردن کودک یا سونوگرافی از توده عضله، علت بروز تورتیکولی را تشخیص می دهد.

این متخصص فیزیوتراپی افزود: کودک مبتلا به کجی گردن در چرخاندن سر خود از یک طرف به سمت دیگر با مشکل روبرو می شود، بنابراین اغلب ترجیح می دهد که سر خود را تنها به یک سمت بچرخاند. کودک با بزرگتر شدن، ممکن است بتواند مستقیم به جلو نگاه کند، اما در چرخاندن سر خود به سمت عضله درگیر (عضله استرنوکلیدوماستوئید) مشکل دارد. این احتمال وجود دارد که کودک سر خود را به یک طرف خم کرده، همچنین ممکن است که سرش را کج کند و گوش خود را نزدیک به شانه اش قرار دهد که این مورد بیشتر هنگامی قابل تشخیص است که کودک در صندلی ماشین یا در عکس قرار گرفته است.

اوکاتی تاکید کرد: کودک دچار کجی گردن ممکن است پشت سرش صاف باشد یا یک گوش او از گوش دیگرش جلوتر قرار بگیرد. سفت شدن عضلات همچنین می تواند ویژگی های صورت کودک را در یک طرف صورت تغییر دهد؛ برای مثال گونه کودک مبتلا به این عارضه ممکن است از یک طرف پر شود یا این احتمال وجود دارد که یک چشم او نسبت به چشم دیگرش بازتر شود. همچنین این کودک ممکن است که دهان خود را با فکی ناهموار باز کند. مادر چنین کودکی نخستین فردی است که در 6 تا هشت هفته اول تولد نوزاد به این تغییرات پی می برد.

روش های درمان کجی گردن بچه ها

او شرح داد: ممکن است عضله کوتاه شده (عضله استرنوکلیدوماستوئید) در گردن کودک مبتلا به کجی گردن، محکم و قوی بوده و عضلات دیگر گردن او کشیده و ضعیف باشد. هدف از درمان، کمک به قرار دریافت کودک در خط وسط، کشش عضلات محکم گردن و تقویت عضلات ضعیف تر گردن است. اینکه میزان تورتیکولی چقدر شدید بوده، درمان از چه سنی برای کودک آغاز شده و میزان پیگیری والدین در انجام ورزش های خانگی برای کودک چقدر است، در نتایج خوب درمان اثر می گذارد. به طور کلی پیشنهاد پزشک در وهله نخست جهت درمان، فیزیوتراپی است.

درمان با فیزیوتراپی

اوکاتی یادآوری کرد: فیزیوتراپیست با انجام تمرین های کششی تلاش کرده تا عضله کوتاه شده را درمان کند و سر و گردن نوزاد را در موقعیتی صحیح قرار دهد همچنین او، کودک را ترغیب می کند تا سر و گردنش را به سمت عضله درگیر بچرخاند. فیزیوتراپیست طریقه صحیح بغل دریافت، نحوه شیر دادن، خواباندن و ماساژ دادن نوزاد را در شرایطی که بتواند بیشترین شرایط اصلاحی جهت درمان کجی گردن را ایجاد کند، به والدین کودک آموزش می دهد. والدین کودک باید ادامه فرآیند درمان را در خانه انجام دهند. کودک باید تا یک سالگی زیر نظر قرار گرفته شود تا شرایط پیشرفت درمان او مورد ارزیابی قرار بگیرد. اگر کودک به درمان فیزیوتراپی پاسخ مناسب نشان ندهد، پزشک روش جراحی را به او پیشنهاد می کند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1171

به "کجی گردن بچه ها را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجی گردن بچه ها را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید