کشف یک گلوله توپ جنگی 100 ساله در محوطه کاخ چهل ستون اصفهان

به گزارش مجله عکس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان از کشف یک گلوله توپ جنگی متعلق به صد سال قبل در محوطه باغ مجموعه جهانی کاخ چهل ستون اطلاع داد.

کشف یک گلوله توپ جنگی 100 ساله در محوطه کاخ چهل ستون اصفهان

به گزارش مجله عکس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، فریدون الله کمک مدیر کل میراث فرهنگی این استان اصفهان، امروز شنبه 6 مرداد با اعلام این خبر اضافه کرد: صبح امروز مرمتگران در جریان اجرای طرح سنگ فرش و آجر فرش نمودن خیابان ضلع شمال غربی باغ بزرگ مجموعه دنیای کاخ چهل ستون و در جریان خاک برداری، گویی فلزی را کشف کردند.

او اضافه کرد: آنالیز های اولیه توسط مدیریت و کارشناسان مستقر در مجموعه دنیای کاخ موزه چهل ستون حاکی است، با توجه به اینکه مجموعه کاخ چهل ستون و بناهای پیرامون به ویژه تالار تیموری و باغ کاج در ضلع غربی کاخ چهلستون و در بخش شمال غربی مجموعه عظیم دولتخانه صفوی در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی یکی از مراکز مهم استقرار نظامیان بوده و همچنین بخشی از توپخانه قشون اصفهان در آن عصر در محوطه کاخ چهلستون استقرار داشته، این گوی فلزی که شباهت زیادی به گلوله توپ دارد، یکی از گلوله های توپهای جنگی آن دوران است که صبح امروز در جریان حفاری محوطه شمال غربی باغ بزرگ کاخ چهلستون توسط مرمتگران کشف شد.

عاصفه بدر، مدیر مجموعه دنیای کاخ چهلستون نیز در این باره مطرح نمود: باغ بزرگ کاخ چهلستون با مساحتی در حدود 70 هزار متر مربع، بخش باقیمانده از باغ بزرگ دنیا نما بوده که در محور شمال غرب دولتخانه صفوی در عصر سلاطین صفوی ایجاد شده بود.

او گفت: از نیمه دوم سال 1396، همزمان با اجرای 10 طرح مرمتی کاخ چهلستون، عملیات مرمت و احیای خیابان های باغ کاخ چهلستون با هزینه ای بالغ بر 600 میلیون ریال شروع شد.

بدر گفت: در ادامه این طرحها، از صبح امروز عملیات احیا خیابان ضلع شمال غربی کاخ با اعتباری بالغ بر 350 میلیون ریال شروع شد با این وصف این عملیات تا انتها مرداد ماه به اتمام می رسد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 267

به "کشف یک گلوله توپ جنگی 100 ساله در محوطه کاخ چهل ستون اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک گلوله توپ جنگی 100 ساله در محوطه کاخ چهل ستون اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید