کود زیستی نیتروژنه فراوری شد

به گزارش مجله عکس به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، نیکو مشتاقی در شرح جزئیات فنی محصول تولیدی این شرکت گفت: کود زیستی نیتروژنه از نظر کمی و کیفی بدون آسیب رساندن به اکوسیستم مزرعه و همچنین تقویت حاصل خیزی و باروری خاک و تأمین نیازهای غذایی سالم و غنی تر، باعث افزایش محصولات کشاورزی و برداشت بیشتر به دور از آلوده سازی زیست بوم می گردد.

کود زیستی نیتروژنه فراوری شد

وی اضافه کرد: مزیت کودهای زیستی این است که چون حاوی میکروارگانیسم و نوعی باکتری هستند، باعث تثبیت نیتروژن، تأمین ازت گیاه و حاصلخیزی خاک می گردد و مصرف این نوع کودها در کنار کودهای شیمیایی در نهایت باعث کاهش مصرف کودهای شیمیایی می گردد.

مدیر عامل شرکت راهبر زیست فناور البرز با بیان اینکه متأسفانه استفاده از کود زیستی بین کشاورزان مقوله شناخته شده ای نیست و آنها همچنان تمایل بیشتری به سمت کودهای شیمیایی دارند، بیان کرد: این مساله احتیاج به فرهنگ سازی و تبلیغات دارد که خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی رویکرد مثبتی به این کودهای زیستی دارد و یاری می نماید که این کودها وارد سبد کالای کشاورزان گردد که اگر این اتفاق بیفتد ما هم می توانیم بخشی از سهم بازار را به دست آوریم.

مشتاقی با اشاره به کاهش استفاده از کودهای شیمیایی در نتیجه استفاده از این کودهای زیستی، درباره علت عدم تمایل کشاورزان به استفاده از این کودها گفت: کشاورزان از نظر فرهنگی به گونه ای هستند که باید همه چیز را با چشم ببینند تا باور نمایند و انتظار دارند که یک کود تمام احتیاجهای گیاه را تأمین کند اما می دانیم که به هیچ وجه این مساله امکان پذیر نیست و یک کود فقط یک کارایی دارد و کشاورز باید یک سبد کالایی داشته باشد.

وی ادامه داد: کود زیستی موجود زنده است که پس از ورود به خاک، ابتدا باید تکثیر گردد و بعد اثر مثبت داشته باشد و این مسئله زمان بر است اما کشاورز می خواهد زود به نتیجه برسد که امیدواریم با برنامه های ترویجی و فرهنگ سازی به سمت استفاده بیشتر از این کودها حرکت کنیم.

مدیر عامل شرکت راهبر زیست فناور البرز همچنین تاکید نمود: وقتی استفاده از کود شیمیایی را کاهش دهیم انباشتگی مواد شیمیایی در گیاه کاهش پیدا یافته و گیاه به سمت محصول ارگانیک حرکت می نماید که این در نتیجه استفاده از کودهای زیستی اتفاق خواهد افتاد.

مشتاقی با اشاره به فراوری و فروش این کود زیستی گفت: شرکت از مرحله پایلوت عبور نموده و در جهت صنعتی شدن است اما هنوز به سهم خاصی از بازار نرسیده ایم چون فراوریمان اینقدر انبوه نیست و برای رسیدن به این مرحله احتیاج به سرمایه گذاری داریم.

مدیرعامل شرکت راهبر زیست فناور البرز با اشاره به دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، اعلام کرد: این تسهیلات خیلی به ما یاری کرد چرا که نقدینگی ما بسیار پایین بود. همه اعضای شرکت ما را اعضای هیأت علمی دانشگاه ها تشکیل داده اند و چون سرمایه لازم را نداشتیم تسهیلات صندوق به ما یاری کرد تا بتوانیم شرکت را بچرخانیم. در مجموع وام خیلی مفیدی بود چون خیلی از مسائل ما در حوزه تأمین مواد اولیه را مرتفع کرد.

مشتاقی درباره چشم انداز شرکت متبوعش در آینده گفت: تنوع سبد کالایی و رسیدن به حداقل 5 یا 6 نوع محصول در دستور کار شرکت است که احتیاج به سرمایه گذاری و سرمایه در گردش داریم چون بازار کشاورزی بیشتر مبتنی بر فروش اقساطی است و به همین دلیل ما احتیاج به سرمایه داریم.

وی درباره میزان اشتغالزایی این شرکت گفت: سال گذشته سه نفر بودیم که سال جاری به 9 نفر رسیده ایم و تا خاتمه سال هم افزایش نیرو خواهیم داشت.

مشتاقی درباره میزان برابری این محصول با مشابه خارجی، با بیان اینکه این کود از کشورهای استرالیا، چین، هند و اسپانیا وارد کشور می گردد، گفت: تاکنون با خیلی از کشت و صنعت های کشور کار نموده و محصول ما را استفاده نموده اند که خوشبختانه از کیفیت محصول راضی بودند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 202

به "کود زیستی نیتروژنه فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کود زیستی نیتروژنه فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید