گوترش: یمن با بدترین بحران گرسنگی جهان طی چند دهه گذشته روبرو است

به گزارش مجله عکس، دبیر کل سازمان ملل هشدار داد که یمن با بدترین بحران گرسنگی که جهان طی چند دهه گذشته شاهد آن بوده، روبرو است.

گوترش: یمن با بدترین بحران گرسنگی جهان طی چند دهه گذشته روبرو است

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل را از تصمیم خود برای انتصاب نیکلای ملادینوف به عنوان نماینده خاص سازمان ملل در امور لیبی مطلع کرد.

وی همچنین درباره اوضاع یمن هشدار داد و گفت: یمن با خطر بدترین بحران گرسنگی که جهان طی چند دهه گذشته شاهد آن بوده، روبرو است.

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: تشدید بحران یمن به دلیل کاهش شدید کمک ها و شکست در حمایت خارجی از اقتصاد این کشور بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین تشدید اوضاع در یمن به دلیل ادامه درگیری و جلوگیری از امداد رسانی به مردم این کشور بوده است.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین 1394 با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد. این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار همراه شده است.

مقامات سعودی تا به امروز چندین بار از تصمیم برای ایجاد آتش بس در یمن خبر داده اند؛ اما هیچ گاه از شدت حملات خود به یمن نکاسته و اقدامی برای کاهش یا رفع محاصره همه جانبه آن نکردند و در مواردی با بهره برداری از تاکتیک آتش بس بر حملات خود اضافه کرده اند.

این در حالی است که حضور نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در مرز شمال یمن با عربستان برای مقابله با تجاوز نیروهای ارتش عربستان سعودی و مزدوران آن است که تقریبا به شکل روزانه مناطق غیرنظامی در این نوار مرزی را هدف گرفته و از آغاز تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن، صدها شهروند یمنی فقط در این منطقه کشته و زخمی شدند.،فارس

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1368

به "گوترش: یمن با بدترین بحران گرسنگی جهان طی چند دهه گذشته روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش: یمن با بدترین بحران گرسنگی جهان طی چند دهه گذشته روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید