اعتصاب دانشجویان و کارگران، بزرگترین چالش برای لوکاشنکو

به گزارش مجله عکس، کارگران کارخانه ها، دانشجویان و بازنشستگان بلاروسی در حالیکه علیه دولت این کشور شعار می دادند، به خیابان ها آمده و پلیس دست کم 235 تن را در جریان این اعتراض دستگیر کرد و این اعتراض در حالی صورت گرفت که اپوزیسیون این کشور به دنبال فشار حداکثری بر لوکاشنکو با برگزاری یک اعتصاب سراسری است.

اعتصاب دانشجویان و کارگران، بزرگترین چالش برای لوکاشنکو

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به اولتیماتوم مردم برای کناره گیری از قدرت بی اعتنایی نشان داده و تهدید اپوزیسیون را به فلج کردن کشور با اعتصاب سراسری به جان خریده است، آن هم درست سه ماه پس از پیروزی مناقشه برانگیزش در انتخابات ریاست جمهوری که به گفته همین اپوزیسیون و کشورهای غربی با تقلب همراه بود.

اگر این اعتصاب ادامه پیدا کند، می تواند به مرحله جدیدی در بحران موجود در بلاروس بدل گردد که این مساله را می آزماید آیا اپوزیسیون از حمایت گسترده در میان 9.5 میلیون نفر جمعیت این کشور برای متوقف کردن فعالیت های مالی برخوردار است یا خیر. اپوزیسیون پیشتر در کارخانه های دولتی بلاروس اعتصاب هایی را رقم زده بودند اما این جریان دوامی نداشت.

رسانه های بلاروس گزارش دادند که گروه هایی از اعتصاب نمایندگان در کارخانه های عظیم دولتی حضور دارند. اگرچه، سخنگوی نخست وزیری بلاروس گفته که تمامی کمپانی های صنعتی به صورت عادی در حال اجرا کارهای روزمره خود هستند.

بسیاری از مغازه ها، کافه ها و رستوران ها در مرکز مینسک، پایتخت بلاروس تعطیل هستند. صدها دانشجو در خیابان های پایتخت حضور داشتند و با دست زدن، شعارهایی را علیه دولت سردادند و سرنشین های خودروها در حمایت از آنها بوق زدند.

جمعیتی بالغ بر 2000 تا 3000 نفر در خیابان اصلی مینسک پرچم های قرمز و سفید و پلاکاردهای اعتراضی در دست داشتند.

در تصاویر وبسایت خبری Tut.by آمده است، در تمامی مناطق مینسک افسران سیاهپوش با ماسک از ون ها پایین آمده، مردم را دستگیر کردند و آنها را با خود بردند.

تا عصر روز دوشنبه، اعتراضات کوچکتری در ده ها منطقه در مینسک برگزار گردید در حالیکه معترضان یک زنجیره انسانی تشکیل داده و در خیابان ها ایستاده و جلوی عبور و مرور خودروها را گرفته بودند. مردان ناشناس با سلاح پینت بال در دو جهت به سمت زنجیره انسانی شلیک کردند.

گروه حقوق بشری وسنا-96 نیز اظهار داشت، پلیس 235 تن را در سراسر کشور و در جریان اعتراضات روز دوشنبه دستگیر کرد.

سرویس امنیتی کا.گ.ب به معترضان هشدار داد که اقدامات افراطی آنها ممکن است برچسب تروریستی بخورد. بانک مرکزی بلاروس نیز اظهار داشت، حمله سایبری از دسترس خارج شدن (DDoS) وبسایت این بانک را برای مدت دو ساعت و نیم هدف قرار داد.

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر در تبعید اپوزیسیون نیز به مردم این کشور تاکید نموده تا جاده ها را مسدود نمایند، کارهایشان را تعطیل و دیگر از مغازه ها و فروشگاه و خدمات دولتی استفاده ننمایند و حساب های بانکی خود را ببندند و پول هایشان را خارج نمایند.

وی کارگران و سایر معترضان را که در این اعتصاب حضور داشتند یک روز پس از آن مورد تقدیر قرار داد که پلیس از نارنجک صوتی استفاده کرد و ده ها تن را در اعتراضات ده ها هزار نفری در یازدهمین هفته متوالی از اعتراضات دستگیر کرد.

وی در بیانیه ای اظهار داشت: این اعتراض تنها زمانی خاتمه می یابد که ما به هدف خودمان برسیم. ما در کنار هم هستیم، ما خیلی هستیم و ما آماده ایم تا زمان پیروزی، به اعتراض ادامه دهیم.

لوکاشنکو به حالت تمسخر به معترضان گفته است: چه کسی می خواهد به بچه ها غذا بدهد؟ !

رسانه های رسمی بلاروس گفته اند، لوکاشنکو روز دوشنبه همانند دیگر روزها به سر کار رفت و هفته پر مشغله ای را پیش رو دارد.

اگر این اعتصاب به فلج شدن کشور بینجامد، می تواند آزمونی دیگر برای حمایت روسیه از لوکاشنکو که متحدش است، در نظر گرفته گردد.

از زمان شروع بحران سیاسی در بلاروس، مسکو 1.5 میلیارد دلار وام به دولت مینسک داده و همکاری امنیتی خود را با بلاروس تقویت نموده است.

نتایج رسمی نشان داده که لوکاشنکو پیروز انتخابات 9 اوت است اما اپوزیسیون و کشورهای غربی می گویند، این یک تقلب انتخاباتی است اما لوکاشنکو آن را رد می نماید.

بیش از 15 هزار نفر از زمان شروع اعتراضات در بلاروس و در جریان سرکوب ها دستگیر شده اند. تمامی رهبران اپوزیسیون نیز یا فرار نموده یا به زندان افتاده اند. ،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: animal-photo.ir شناسه مطلب: 1315

به "اعتصاب دانشجویان و کارگران، بزرگترین چالش برای لوکاشنکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتصاب دانشجویان و کارگران، بزرگترین چالش برای لوکاشنکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید